Baykal’ın yüreği yetiyorsa seçim anketlerini açıklasın

Bakan Unakıtan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'a gönderme yaptı.

Dışişleri Bakanı ve Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Başkanı Vekili Sadık Yakut ve Kayseri Milletvekilleri Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde Boydak Holding’e ait ek tesislerin açılışını yaptı.

Açılış öncesi düzenlenen törende konuşan Ak Parti hükümetinin önemli iki ismi Abdullah Gül ve Kemal Unakıtan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın eleştirilerine cevap verdi. Konuşmasına Kayseri’ye her gelişinde açılış ve temel atmalarla karşılaştığını belirterek başlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan “Ey Kayserililer. Bunu siz anlarsınız, ayırımı iyi yapın. Birileri gitmiş, Ankara’da konuşuyor. Şu var, bu var. Maliye Bakanı şöyle, Maliye Bakanı böyle. Maliye Bakanı’ndan niye bu kadar korkuyorsunuz.? Ne var yani? Biz iş yapıyoruz. Onu, bunu açıkla. Baykal’ın yüreği yetiyorsa, anketleri açıklasın bakalım. Vatandaş ne diyor bakalım. Öyle palavra yok. İş yapıyoruz” dedi.

Kayseri’nin girişimciliğine de değinen Maliye Bakanı “Kayseri ile her zaman iftihar ediyorum. Kayseri’nin ekonomik kalkınmaya inanmış, öyle bir müteşebbis gücü var ki, Allah vergisi midir nedir. Bu acayip bir şey. Kayseri’ye geldiğimde (hiç olmazsa Kayseri’nin suyundan içeyim de bana da bulaşsın diyorum. Ama şişe suyu veriyorlar” diye konuştu.

Hükümet olarak özel sektörün önünü açmaya çalıştıklarını ifade eden Unakıtan, şunları söyledi: “Daha önce alışmışlar, ‘Devlet fabrika kursun’. Devlet fabrika kurmasına kuruyor da sonra zarar ediyor. Bu zararı sizlerden topladığı vergilerle kapatıyor. Sonra dış borç yapılıyor. Ondan sonra bütçe açık veriyor. Ondan, bundan borç al, faizleri milletin üstüne yükle. Millet, faizlerin altında inim inim inliyor. Eski krizlerin sebebi bu. Krizin neticesinde fabrikalar kapanıyor, işçiler işsiz kalıyor, esnaf kepenk kapatmak mecburiyetinde kalıyor. İşte bizim hükümetimiz, bu kısır çemberi kırdı. Bizim bütün aldığımız önlemler, özel sektörün önünü açmak için. Daha önceki hükümetler bunların bir tanesini yapsa, meydanda şıkır şıkır oynarlardı.”

Paradan 6 sıfır atılmasının defalarca gündeme gelmesine rağmen bunun hükümetleri döneminde gerçekleştirildiğini hatırlatan Unakıtan, “Paramız dünya ülkeleri arasında en değersiz paraydı. Herkes paradan 6 sıfır atmayı düşünüyordu. Ancak bu sıfırları atmak yine bizim hükümetimize nasip oldu. Diğer hükümetler bunu yapsaydı 30 yıl anlatırlardı.” şeklinde konuştu.