Baykal’ın Zeytinköydeki arsasının değeri 35 trilyon!

AK Parti İl Başkanı Hamza Taş, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in 2001 ve 2002 yıllarında yaptığı "18 uygulaması" ile Deniz Baykal'ın arsasına değer kazandırdıktan sonra CHP'ye geçerek aday olduğunu ileri sürdü.

İddialara göre, Baykal, 1987 yılında 65 milyon lira vererek Zeytinköy’den arsa aldı. Yolun arka cephesinde bulunan arsalar Nedim Saraçoğlu’nun yola cephe arsaları ile takas edildi. Takastan sonra da Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan “18 uygulaması” ile de 1987’de 65 milyon liraya alınan arsanın değeri 3,5 trilyon liraya çıkartıldı.

Konunun Türkiye gündemine oturmasının ardından AK Parti İl Başkanı Hamza Taş, bir basın toplantısı düzenleyerek, yapılan işlemin Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen’in CHP’ye geçerek aday olması karşılığında yapılan bir anlaşma olduğunu iddia etti.

Baykal’ın mal varlığını açıklayarak kendi kazdığı kuyuya kendisini düştüğünü ileri süren Taş, düşerken yanında Evcilmen’i de götürdüğünü söyledi. Taş, “Acaba Baykal aldığı arsaların bulunduğu yerden yol geçeceğini bilmeden mi 2001-2002 ve 2004-2005 yıllarında yol kenarındaki arsalarda değiş-tokuş yapmıştır? Şimdi yeni yapılan yol ile bu arsalar arka planda kaldı.” şeklinde sordu.

Evcilmen’in ise yapılan bu uygulamanın kendisinden daha önce yapıldığını iddia ettiğini ifade eden Taş, “O zaman 2001-2002 yıllarındaki uygulamayı kimler yapmıştır? CHP’ye geçmeden önce Baykal ile neler görüştüler de Evcilmen, son seçimlere CHP’den aday olmuş ve başkan seçilmiştir.” dedi.

Yapılan işlemlerin ciddi anlamda sorgulanması gerektiğini belirten Taş, Evcilmen’in uygulamayı ben yapmadım diyerek milletin gözüne baka baka yalan söylediğini iddia etti. “Seçim zamanında Milletvekillerinin karşı çıkmalarına karşın neden Süleyman Evcilmen seçimlerde aday olarak gösterilmiştir.” diyen Taş, “Nedeni bugünlerde ortaya çıkmaktadır. Evcilmen Antalyalıları kandırmaktadır. Dürüstlük edebiyatı yapanlar el altından nasıl planlar yapıp birilerini zengin ettiği ortadadır. Sözkonusu arazi ham olarak bakıldığında değeri 3,5 trilyondur. Müteahhite verilerek daireler yapıldığında arsanın değeri 5-6 kat daha artacaktır.” şeklinde konuştu.