Baykal:’Sözlerine dikkat et!’

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bu ülkede eğer bir kadrolaşma olmuşsa, bilesiniz ki bunun en kaşarlısını CHP yapmıştır" sözlerine cevap verdi.

KAŞAR YANITI
Baykal, Başbakan Erdoğan’ın, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda “Bu ülkede eğer bir kadrolaşma olmuşsa, bilesiniz ki bunun en kaşarlısını CHP yapmıştır” sözlerine tepki gösterdi.
“Önce Sayın Başbakan’ın bayramını kutluyorum, hayırlı bayramlar diliyorum” diyen Baykal, bayram dönemini, gerginlik ve sertleşmeme fırsatı olarak değerlendirmek istediğini belirterek, “Sayın Başbakan’a da tavsiyem; bayramı, iş dünyasını rahatlatmak, ferahlatmak, üslubunu gözden geçirmek, muhalefetle ilişkisini yeni bir değerlendirmeye tabi tutmak için fırsat olarak değerlendirmesidir. Başbakan’a tavsiyem; üslubuna dikkat etmesi ve bayram ortamında, milleti bir tartışmaya tahrik edecek açıklamalardan uzak kalması” dedi.
Kendisinin bu anlayışının gereğini yaptığını belirten Baykal, “Tartışmalara bayram molası verdik” diye konuştu.

HÜKÜMETE SADDAM TEPKİSİ
Baykal, Saddam Hüseyin’in idamı ile ilgili olarak Başbakan Erdoğan’ın, “Irak, artık AB’den daha önemli” sözlerinin anımsatılarak, “Türkiye’den kınama gelmedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin daha tutarlı, daha ilkeli, daha saygın ve milletimizin hissiyatına daha çok değer veren bir anlayış içinde tavır takınması gerekirdi. Bence büyük hata olmuştur. Böyle olaylara göz yummak, görmezlikten gelmek, bu olayları örtbas etmek, Türkiye açısından bir komşu ülkede yaşanan bu büyük olayla ilgili böyle bir tavrın takınılması çok yanlış olmuştur.

IRAK İLE AB’DE ÖNCELİK SIRALAMASI YAPMAK UYGUN DEĞİL
Irak’ın önemini Başbakan’ın yeni anladığını savunan Baykal, şöyle devam etti:
“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na, Irak konusuyla AB konusu arasında bir önem sıralaması yapmak, birisine önemli, öbürüne önemsiz demek uygun düşmez. Doğru bir yaklaşım tarzı değildir. AB konusunu unutturmak Türk hükümetinin işi değildir. Orada bize yapılan haksızlıklar karşısında dirençle mücadele etmek hükümetin görevidir. Irak konusunda da maalesef gelinen noktada çok kaygı verici bir tablo ortaya çıkmıştır. Irak’ın bölünme süreci hızlanarak, derinleşerek yürümektedir. Bu, Türkiye ve bölge açısından da kaygı vericidir. Ateş, güney sınırımızda Türkiye’ye iyice yaklaşmıştır. Bunların çok daha önceden doğru değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.”