Bayrak yakan eylemciler yanma tehlikesi geçirdi

Hz. Muhammed ile ilgili yayınlanan karikatürler için Konya'da Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği (HEDA -DER) tarafından bir protesto eylemi yapıldı.

Yanan bayraklara saldıran öfkeli vatandaşlar yanma tehlikesi geçirdi.
Danimarka’nın ardından bazı Avrupa ülkelerinin basınında yer alan ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerinin yanyınlanması Cuma namazı çıkışında yapılan eylemle protesto edildi. HEDA-DER tarafından gerçekleştirilen eylem ilk olarak Kuran’ı Kerim’in okunması ile başladı. Kadın ve çocukların da destek verdiği eyleme yaklaşık 500 kişi katıldı. ‘Resulün yoluna canımız feda’, ‘Yaşasın islam’, ‘Peygamber (SAV) müminler için kendilerinden daha evladır” şeklinde döviz taşıyan vatandaşlar, “Muhammed’in ordusu kafirlerin korkusu’, ‘Kahrolsun İsrail’, ‘Resulün yoluna canımız feda’ şeklinde slogan attı.

Eylemde bir konuşma yapan HEDA-DER Konya Şube Başkanı Mustafa Akmeşe, Hz. Muhammed ile ilgili yayınlanan karikatürlerin inanç ihlali olduğunu belirterek, hakaret dolu karikatürlerin yayınlanmasını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Danimarka’dan sonra bazı Avrupa ülkelerinde de karikatürlerin yayınlanmasının bilinçli bir prokovakatif olay olduğunu ortaya koyduğu kaydeden Akmeşe, “Bu yapılanlar ifade özgülüğüyle geçiştirilmeye çalışılıyor. Peygamberimize yapılan bu saldırılar diğer batı ülkelerinde özgürlük bahanesiyle ses çıkarmadı.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından kalabalık tekbir getirerek Danimarka, AB, Amerika, İsrail bayraklarını yaktı. Bayraklarla beraber kalabalık, Danimakra Başbakını Rasmussen ve ABD Başkan Bush’un posterlerini de ateşe verdi. Yanan bayraklara öfkeyle saldıran eylemciler yanma tehlikesi geçirdi. Bazı vatandaşların eylemcileri yanan bayraklarıdan uzaklaştırmada zorluk çektikleri gözlendi. Yanan bayrakları tekmeleyen vatandaşlar, ‘Kahrolsun İsrail, ‘Resul’ün yoluna canımız feda’ şeklinde slogan attı. Eyleme bayan ve çocuklar da döviz taşıyarak ve slogan atarak destek verdi. Bir süre slogan atan kalabalık daha sonra olaysız bir şeklide dağıldı.