Bayraktar: Orada bir yanlışlık oldu ama bizim bir suçumuz yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ'deki yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ’deki yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklama yaptı. TOKİ’deki olayda bahsi geçen firmanın, 105 milyon lirayı ‘Şeytanın aklına gelmeyen bir sistemle’ kaçırdığına dikkat çeken Bayraktar, firmanın mallarının tamamına el koyarak, zararlarını 38 milyona düşürdüklerini, kalan parayı da tahsil ettiklerini söyledi. Bayraktar, açıklamasında her kurumun hesap verebilir olmasına da dikkat çekerek, “Orada bir yanlışlık oldu, ama bizim orada bir usulsüzlük yönünden, bir yolsuzluk yönünden bir suçumuz yok. Hakkımızda herhangi bir soruşturma da yoktur.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Sanayi Odası’nın ‘Oda Meclisi’ toplantısındaki konuşmasında, TOKİ’de yaşanan usulsüzlüklerle ilgili yaptığı açıklamalara, netlik kazandırdı. TOKİ’deki olayda bir firmanın, ‘Şeytanın aklına gelmeyen bir sitemle’ 105 milyon liralık zarar verdiğini bildiren Bakan Bayraktar, bu firmanın verdiği zararı, firmaya ait kendilerinde olan mallarla bir kısmını karşıladıklarını açıkladı. Bayraktar, firmanın mallarının tamamına el koyduklarını ve teminatlarını yaktıklarını ifade ederek, “Bu parayı, böylelikle 38 milyon liraya düşürdük. Onu faizi ile de birlikte 55 milyon liraya bağladık. Ve o parayı tahsil ediyoruz şimdi, alıyoruz onu. Allah yardım etti. Orada bir yanlışlık oldu, ama bizim orada bir usulsüzlük yönünden, bir yolsuzluk yönünden bir suçumuz yok.” diye konuştu.

“HAKKIMIZDA HERHANGİ BİR SORUŞTURMA YOK”

Bakan Bayraktar, açıklamalarında sadece Ahmet Necdet Sezer zamanında, Devlet Denetleme Kurulu’nun kendilerini incelediğini ifade ederek, “Hem de teftiş kurulu geldi, inceledi. O da bizim bir kusurumuzu bulmadı. Biz bulduk, onların kusuru. Ve onları mahkemeye verdik. Durum ama çarpıtılıyor, başka şekilde söyleniyor. Biz, orada onu görememenin, onu yapılırken engelleyememenin sıkıntısını yaşadık. Biz, TOKİ’de 45 katrilyon eski para ile yeni para ile de 35 milyar TL yatırım yaptık. Büyük manada aşağı yukarı 7 bin ihale yaptık, küçük manada da aşağı yukarı 35 bin ihale yaptık. Ne bir ufak bir soruşturma var hakkımızda ne bir yolsuzluk ithamı ne de bir mahkeme var. Biz bunu söyledik Hürriyet Gazetesi manşet yaptı. İşte Fikir Tepe’de aynı vatandaşın yaptığı şey engellendi. İyi oldu, hayırlı oldu bence. Oradakiler, ‘Ha işte bu insanlar falan insanlar.’ diyor şimdi.” şeklinde konuştu.

“HESAP VERİR OLMAZSAK GELİŞEMEYİZ”

Şeffaflaşmak, hesap verir olmak ve her şeyi açık yapmak gibi unsurların sağlanamaması durumunda Türkiye’nin gelişmesinin imkansız olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:
“Devlet sektörü de şeffaf olacak, hesap verebilir olacak, özel sektör de aynı şekilde hesap verebilir olacak. Türkiye böylelikle kalkınacak, gelişecek. Kapalı toplum olarak bunları sağlayamayız.”