Bayram havasıyla Suriye

Murat Gür'ün bir bayram günü gittiği Suriye'de çektiği fotoğraflardan oluşan 'Komşu Günlüğü; Suriye' sergisi, komşudaki bayramı buraya taşıyor.

25 Mart’ta açılacak olan sergi 21 Nisan tarihine kadar gezilebilecek. Sergide Kasım 2005’te yapılan Halep ve Şam seyahatini anlatan 25 fotoğraf bulunuyor. ‘Komşu Günlüğü; Suriye’ başlıklı sergi, geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı esnasında, UNESCO tarafından dünya kültür mirası kabul edilen Eski Halep ve birçok kültüre ev sahipliği yapmış Şam kentlerini kapsayan bir gezinin ardından ortaya çıkmış. Murat Gür “Bizim insanlarımıza bu kadar benzeyen, sıcak, samimi insanlar ülkesi, Suriye. İnsanların yakınlığı bizi evimizde hissettirdi ve bu halet-i ruhiye karelere de yansıdı sanırım” diyor. Bu ülkeye tekrar gitme isteğini de eklemeyi unutmuyor.

HAMİDİYE ÇARŞISI, EMEVİ CAMİİ, HALEP VE DİĞERLERİ

Bayram havasıyla, yağmurlu bir Suriye seyahatinin ardından akşama kadar süren foto maraton boyunca Hamidiye Çarşısı, Emevi Camii, Selahaddin Eyyubi Türbesi, Sıd-Zeynep Türbesi gibi tarihi mekanları, sokaktaki gündelik hayatı fotoğraflamış Gür.

Ertesi sabah ise rota Halep’e yönelmiş. Buraya giderken yolda Hama’ya uğrayıp Asi nehri üzerinde Noria Su Dolaplarını fotoğraflamayı ihmal etmemiş. Sanatçının fotoğrafladığı bu yerlere Halep Kalesi etrafındaki sokakları, çarşı ve Halep Camii’nin fotoğraflar da eklenince ortaya ziyaretçilere adeta küçük bir Suriye turu yaşatacak muhteşem bir sergi çıkmış.

1990 yılında başladığı fotograf yolculuğu aralıksız devam eden Murat Gür, bugüne kadar 2001 yılında Dışbank Fotograf yarışması 1.’lik ödülü ve İFSAK 2002 Dia Gösterisi ödülü gibi birçok ödül aldıktan sonra yarışmalara katılmaya bıraktı. Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde fotoğraf eğitmenlik ve Digital PhotoLine dergisinde yazarlık yapan sanatçının büyük formatla detay çalıştığı doğa fotoğrafları yanında, “İstanbul” ve “Antakya”da gündelik yaşam üzerine devam eden projeleri bulunuyor.