Bayram sabahı idam

Saddam, ülkesi Kurban Bayramı'nı kutlarken idam edildi

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, dün sabah 04.55’te idam edildi. Kurban Bayramı’nı kutlayan Irak halkı ve birçok Müslüman ülke, gün boyu televizyondan darağacı görüntülerini izledi. Duceyl davasında 148 Şii’nin katledilmesinden sorumlu tutulan Saddam, muhalifleri idam ettiği Bağdat’taki bir binada son nefesini verdi. İnfaz sırasında sakin tavrını koruyan devrik lider, yüzünün örtülmesine müsaade etmedi. İlmik boynuna geçirilirken kısa bir dua okuyan Saddam’ın son sözleri 3 mesaj oldu: “Allahü Ekber, ulusumuz zaferi kazanacak, Filistin Arap’tır.” İnfazda hazır bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı El Rubai, Saddam’ın idam sehpasına kararlı şekilde çıktığını, direnmediğini ve hiçbir şey istemediğini kaydetti.

Devrik liderin Ürdün’deki kızları Raghad (38) ve Rana (34) idam haberini çocuklarıyla birlikte evde otururken öğrendi. Saddam’ın son dakikalarını televizyonda izleyen kızları, babalarının darağacındaki cesaretinden ‘gurur duyduklarını’ belirttiler. Cenazenin nereye defnedileceği konusunda ise çelişkili bilgiler geliyor. Ailesi, ‘Irak özgür oluncaya kadar’ Saddam’ın Yemen’e gömülmesini istedi. Ancak Başbakan Nuri El Maliki’ye yakın bir yetkili, cenazenin Irak’tan ayrılmayacağını söyledi.

Bağdat’ta Yeşil Bölge dışında yer alan bir binada gerçekleştirildiği ifade edilen infaz sırasında Saddam Hüseyin’in sakin tavrı dikkat çekti. Devrik lider, idam sırasında yüzünün örtülmesine müsaade etmedi. Saddam, idam platformuna çıkarılırken ve ilmik boynuna geçirilirken kısa bir dua okudu. Saddam’ın idam sırasında yanındaki Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubai’ye “Korkma” dediği kaydedildi.

‘Birlik olun, İran’a dikkat edin’ dedi

İdam sırasındaki görüntüleri tam verilmeyen Saddam’ın son sözleri ise “Birlik içinde kalın.” oldu. İnfazda hazır bulunan hakim Münir Haddad, Saddam’ın asılmadan önce, “Umarım birlik içinde kalırsınız. Sizi uyarıyorum: İran koalisyonuna güvenmeyin, bu insanlar tehlikeli.” dediğini aktardı. İnfazda hazır bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı El Rubai de Saddam Hüseyin’in idam sehpasına sakin biçimde, cesurca ve kararlı şekilde çıktığını, direnmediğini ve hiçbir şey istemediğini kaydetti. El Rubai ayrıca, elinde bir Kur’an bulunan Saddam’ın bu Kur’an’ın birine gönderilmesini istediğini, yetkililerin bu kişinin isim ve adresini aldıklarını ve Kur’an’ı göndermeye söz verdiklerini belirtti.

Kızları, babalarıyla gurur duydu

Irak’ın devrik liderinin Ürdün’de bulunan kızları Raghad (38) ve Rana’nın (34) televizyonda babalarının idam edildiği haberlerini duydukları sırada, çocuklarıyla evde oldukları bildirildi. Kızlarının, Saddam’ın son dakikalarını televizyonda izledikleri ve darağacındaki “cesaretinden” gurur duydukları belirtildi. Raghad ve Rana ile birlikte olan sözcü Raşa Kudeh, “Babaları cellatlarıyla yüz yüze geldiğinde cesurca durduğunu görmekten çok büyük gurur duydular.” dedi. Kudeh, kızların “sakin olduklarını ve bunu metanetle karşıladıklarını” söyledi. Saddam’ın avukatlarından bazılarının da destek olmak için Ragdad’ın Amman’daki evinde bulunduğu belirtildi. Ragdad ve Rana ile 9 çocukları, 30 Temmuz 2003’te Ürdün’e sürgüne gitmişti. Saddam Hüseyin’in artık dul eşi Sacide ve üçüncü kızları Hala ise Katar’ın başkenti Doha’da yaşıyor.

Cenazesi Irak’tan ayrılmayacak

Saddam Hüseyin’in cesedinin nereye defnedileceği konusunda çelişkili haberler geldi. Saddam’ın ailesine yakın bir kaynak, idam edilen liderin Ürdün’deki kızı Raghad’ın, “Babasının Irak özgür oluncaya kadar geçici olarak Yemen’e gömülmesini istediğini” belirtti. Saddam’ın avukatlarından Necib el Nuayimi de devrik liderin cenazesinin kendilerine verilmesini talep ettiklerini ve cenazeyi Irak dışına götürmek istediklerini belirtti. Ancak dün açıklama yapan Irak Başbakanı Maliki’ye yakın bir Iraklı yetkili, Saddam’ın cenazesinin Irak’tan ayrılmayacağını söyledi. Aynı yetkili, “Cenaze Irak’tan ayrılmayacak. Şu anda nereye defnedileceğini açıklayamayız; ama defnedilecek.” ifadesini kullandı. Yetkili, Saddam’ın idam cezasına çarptırılan üvey kardeşi el Tikriti ve devrim mahkemesi eski başkanı el Bender’in de yakında idam edileceğini kaydetti. Dış Haberler Servisi

AB TEPKİLİ, İRAN SEVİNÇLİ

İlke olarak ölüm cezasına karşı olduğunu belirten Avrupa Birliği, Saddam Hüseyin’in idam edilmesini ‘barbarca’ olarak nitelendirdi. İngiltere, İsrail ve İran ise infazı memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Arap ülkelerinde hüzün var.

İNTİKAM SALDIRISINDA 77 ÖLÜ

İdam sonrası yaşananlar Irak’taki bölünmüşlüğü bir kez daha ortaya koydu. Şiiler, davul zurnalı kutlama düzenlerken bazı Sünni gruplar protesto gösterileri yaptı. Ülke genelindeki saldırı- larda 77 kişi hayatını kaybetti.

İDAM IRAK’TA ŞİDDETİ BİTİRMEZ

İnfaz haberini Teksas’taki yazlığında alan ABD Başkanı Bush, yazılı bir açıklama yaptı. Saddam’ın idamının Irak’ta şiddeti sona erdirmeyeceğini; ancak ülkenin demokrasiye ulaşma sürecinde ‘önemli bir kilometre taşı’ olacağını söyledi.