‘Bayramda asiri yemek mide ve bagirsak sisteminde çesitli rahatsizliklara yol açabilir’

DENIZLI - Ramazan boyunca oruç tutanlar, günlük ögün sayisini azaltmasi ve beslenme aliskanliklarinda meydana gelen degisiklikler sebebiyle bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yeme egilimine giriyor.

Ramazan sonrasi mümkün oldugu kadar ögün sayisinin çogaltilarak yenilecek miktarin azaltilmasi gerektigini kaydeden Denizli Devlet Hastanesi Beslenme Uzmani Zeliha Gökçe, bu beslenme seklinin hem tokluk duyulmasini hem de vücudun besinlere tolerasyonunu arttirdigini söyledi.

Gökçe, özellikle bayram sabahi güne kahvalti yaparak baslanmasi, agir hamur tatlilari yerine kalorisi düsük sütlü tatlilarin yenmesi ve bayram ziyaretlerinde sunulan seker, çikolata ve hamur isi tatlilarin fazlasindan kaçinilmasi gerektigini ifade etti.

Beslenme Uzmani Gökçe, yogun sekilde alinan besinlerin vücudu çok yoracagini, kan sekerinin yükselmesi, bagirsak rahatsizliklari ve tansiyon yükselmesi gibi birtakim rahatsizliklari da tetikleyebilecegini aktardi.

Ramazanda özellikle su tüketiminin de degistigini kaydeden Gökçe, “Ramazanda her zaman sivi tüketimine dikkat edilmesi gerektigini söyleriz. Bir yetiskinin günde 2 litre sivi ihtiyaci vardir. Bayramda vücuda beslenme adina çok yüklenilecegi için sivi tüketimi daha da önem kazaniyor. Mutlaka bol su içilmesi gerekir.” diye konustu.

iÜüiÜüBeslenme Uzmani Zeliha Gökçe, orucun bitmesiyle ve yaklasan Ramazan Bayrami sebebiyle saglikli bir beslenmeye geçmek için sunlara dikkat edilmesi gerektigini söyledi:

Güne kahvalti yapilarak baslanmali kesinlikle atlanmamalidir. Kahvaltinin günün en önemli ögünü oldugu unutulmamalidir.

Azar azar ve sik yemek yenilmelidir.

Sivi alimina dikkat edilmeli ve günde yaklasik 1.5-2.0 litre su içilmelidir.

Agir hamur tatlilari yerine kalorisi daha düsük sütlü tatlilar tüketilmelidir.

Barsak hareketlerinin düzenlenmesi amaciyla sebze ve meyve tüketimi arttirilmalidir.

Kizartmalar yerine izgara, firinda ya da haslama yöntemi ile pisirilmis yemekler yenmelidir.

Bayram için hazirlanan degisik türde ve tatta besinler karistirilmadan tüketilmelidir.

Özellikle bayram ziyaretlerinde sunulan seker, çikolata ve hamur isi tatlilari çok dikkatli tüketilmeli, yenilen miktar göz önüne alinmalidir. Bu tür besinlerin çok yogun miktarda enerji içerdiklerinden kilo alimina neden olabilecegi göz önünde bulundurulmalidir.

· · Ayrica saglikli yasamin en temel kurallarindan biri olan fiziki aktivitenin arttirilmasi anlaminda günlük yürüyüsler yapilmalidir. Fiziki aktivitenin bagirsak hareketlerini arttirici, kan sekeri ve kolesterolünü azaltici, kilo kaybetmeye yardimci oldugu unutulmamalidir.