Bayramda benzin tükenebilir

Bayram tatilinde akaryakıt satışları bayilerin stoklarıyla sınırlı olacak, peki neden?

EPDK, ithalatta ve Tüpraş’tan çıkışta test edilen akaryakıtın dağıtım şirketlerinden çıkarken de teste tabi tutulmasını istedi. Sektör temsilcileri, “Test sonucu gelmeden satış da olmayacak. Bayram tatilinde satışlar bayilerin stoklarıyla sınırlı olacak” dediler

1 Ocak’ta ulusal marker uygulamasına geçilecek olan akaryakıt dağıtım sektöründe aynı gün sürpriz bir uygulama daha başlayacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), ithalatta ve Tüpraş’tan çıkışta kalite, katkı analizleri yapılan akaryakıtın dağıtım şirketlerinin tanklarından çıkarken de tüm testlere tabi tutulmasını istedi. Bu testlerin akredite laboratuvarlarda yapılmasını da şart koştu. Sektör temsilcileri, “Bu testlere gerek yok. Zaman ve maliyet kaybı olacak. Test sonucu 4-5 günden önce gelmez. Türkiye’de bu testleri yapan 6 akredite laboratuvar var. Test sonucu olmadan akaryakıt satamayacağız. Yani bayilerin stoklarıyla sınırlı bir satış olacak. Bu da tüketici nezdinde benzin sıkıntısına neden olabilir” dediler.

İki gündür Ankara’da EPDK yetkilileri ile görüşen Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER) yöneticileri, kurumdan “Söylediklerinizi dikkate alacağız” yanıtını aldı. EPDK, endişe yaratan test zorunluluğu konusunda ise bir ay içinde teknik komite kurup konuyu ele alacağını bildirdi.

SATIŞ YAPILAMAYACAK

BP Türkiye Başkanı Tahir Uysal, uygulamanın sektör ve tüketici açısından sıkıntı yaratacağını savundu. Uysal, “Örnek testlerin geri gelmesi 4-5 günü bulacak. Araya bayram, haftasonu gibi tatiller girdiğinde bu süre daha da uzayabilir. Bu süre zarfında dağıtım şirketi satış yapmayacak. Ortaya çıkan gecikme önemli, çünkü tüketici akaryakıt sıkıntısı çekebilir. Yetkililer kaygılarımıza kulaklarını kapamış durumdalar” dedi.

PETDER Genel Sekreteri Erol Metin, akredite laboratuvarlarda test zorunluluğunun problem yaratacağını belirterek, “İthalatta ve Tüpraş’tan çıkış yapıldığında testlerin hepsi yapılıyor. EPDK, dağıtım şirketinin tankından çıktığında da test edilmesini istiyor. Türkiye’de testleri yapmaya yetecek akredite laboratuvar yok. Bu durum, zaman ve para kaybı ile ikmal sorunu yaratır. Çünkü test yapılmayan ürün satılamayacak. Bayiler ellerindeki akaryakıtı bitirdiğinde yenisini alamayacak. Bu da tüketici açısından sıkıntı yaratacak” diye konuştu.

Avrupa’da ülkelerarası geçişte bile test istenmediğini hatırlatan Metin, “İthalatta testler yüzünden 1 hafta-10 günü bulan gecikmeler sıkıntı yaratıyor. Yeni uygulamayla sıkıntı tüketiciye de yansıyacak” dedi.

‘Marker yurtdışında hiç hoş karşılanmadı’

Ulusal marker konusuna da değinen BP Genel Müdürü Tahir Uysal, EPDK yetkililerinin uygulamanın yurtdışındaki yansımalarının farkında olmadığına dikkat çekti. Uysal, “Uygulama yurtdışında hiç hoş karşılanmadı. Yatırım ortamını sıkıntıya soktuğu konuşuldu. Maalesef bunun yansımalarını ileride göreceğiz” dedi. Rafinerilerde ve akaryakıt ithalatı yapılan depolarda benzine katılacak ulusal marker’ın bir damlası 100 dolar değerinde. 2007’de 155 ton marker kullanılacağı tahmin ediliyor. Bir dağıtım şirketi ürününe katacağı marker’ı kaybeder, çaldırır veya dökerse marker’ı katacağı ürünün miktarına denk gelen vergi kadar ceza ödeyecek. Kurulan SMS sistemi ile markersız istasyon anında EPDK’ya bildirilecek. EPDK istasyonu anında kapatacak. Marker kullanmadığı tespit edilen dağıtım şirketinin yöneticilerine ise 2-5 yıl hapis cezası ve 20 bin gün para cezası verilecek.