Bayramda beslenmeye dikka!

Uzmanlar, Kurban Bayramı’nda kolesterolü ve yüksek tansiyonu olanları uyardı.

Uzmanlar, vatandaşlara günde bir öğünden fazla yağlı et ve aşırı tatlı yememeleri ve her zaman yaptıkları hareketin en az 2 katını yapmalarını tavsiye ediyor. Hayvansal gıdaların kolesterol ve kalp hastaları için büyük tehlike olduğunu belirten uzmanlar, bu tür rahatsızlığı bulunan hastaların yağsız ve haşlanmış et tüketmelerinin daha sağlıklı olacağını dile getirdiler.

Kurban Bayramı’na 1 gün kala et tüketimine yönelik uyarılar gelmeye devam ediyor. Et ve sakatat türü hayvansal gıdaların özellikle kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastaları üzerinde olumsuz etkiler doğurduğunu belirten Uzman Diyetisyen Ebru Doğanay, bu nedenle insanların bayramda beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

“Bir-iki gün perhizi bozarsam birşey olmaz” düşüncesinin yanlış olduğunu anlatan Doğanay,

“Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen halkımız, et ve şekerli tatlı tüketiminde dikkatli davranmalı. Kesinlikle aşırıya kaçmamalı.” dedi. Ülkemizde kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, kolesterol seviyesinin yüksekliği ve şişmanlık gibi hastalıklara sık rastlandığını kaydenen Doğanay, ölümlerin birinci sebebinin kalp krizleri olduğunu söyledi.

Kurban bayramlarında et tüketiminin arttığını hatırlatan Doğanay, “Hayvansal gıdalar, yüksek kolesterol ve kalp hastaları için büyük tehlike arzetmektedir. Bu tür rahatsızlığı bulunanların özellikle günde bir öğün et yemeleri, yağsız eti haşlama olarak tercih etmeleri büyük önem taşıyor. Aynı şekilde kolesterolü yüksek olan hastalar da bayramda ikram edilen et ve tatlılardan uzak durmalı. Bayram münasebetiyle ’bir-iki gün perhizi bozarsam birşey olmaz’ düşüncesi yanlıştır. Bu tür ikramlar kabul edilirse de günde 1 öğün olmalı ve hastalar mutlaka günlük aktivite miktarlarını iki katına çıkarmalı. Yemeklerde kızartma, kavurma yerine haşlama ve ızgara çeşitlerini tercih etmek daha doğru olur. Gün boyu 2 veya 2,5 litreye ulaşacak seviyede su tüketilmeli.” şeklinde uyarıda bulundu.

Doğanay, sakatat tüketiminin de sağlıklı bir davranış olmadığını belirterek sakatatların tamamen kolesterol içerdiğini anlattı. Doğanay, “Kalp damar hastaları, şeker hastaları ve şişman hastalarda olumsuz etkiler ortaya çıkarır.” dedi. Son olarak Doğanay, özellikle hamur işi tatlılar yerine daha çok süt tatlıları ve hafif tatlıların tüketilmesi gerektiğini vurguladı.