Bayramda bu noktalara dikkat!

Tatillerini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin yanı sıra İstanbul'a gidenlerin yoğun trafiğe neden olabileceği göz önüne alınarak bir dizi önlem alındı.

İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan köprü konumundaki Kocaeli’de trafik yetkilileri bir dizi önlem aldı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün Trafikten Sorumlu Müdür Yardımcısı Ramazan Sarıca, özellikle yarın akşam saatlerinde birçok sürücünün yola çıkacağını hatırlatarak alınması gereken önlemleri sıraladı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü olarak çeşitli noktalarda etkin önlemler aldıklarını bildiren Sarıca, TEM ve D-100 Karayolu’nun geçtiği Kocaeli’nin Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan konumu nedeniyle en hassas snoktalardan biri olduğunu hatırlattı.

Meteoroloji yetkililerinin, yarın gece için buzlanma uyarısında bulunduğunu anlatan Sarıca, sürücülerin mümkünse kış lastiği ile yola çıkmalarını, eski ve kabak lastik kullanmalalarını, takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmalarını istedi. Bunların kontrol edileceğini bildiren Sarıca, şu uyarılarda bulundu:

* İzmir ve Bursa yönüne gidecek sürücüler Gebze Eskihisar’daki feribotları tercih ederse daha rahat eder.
* Feribotta sıra beklemek istemeyenler İzmit’e girmesin. TEM’in Kandıra (Doğu) gişelerinden girip Kullar Kavşağı üzerinden D-130’a geçerek yollarına devam etsin.

* TEM ve D- 100 üzerindeki viyadük ve köprülerde özellikle gece buzlanma olacağından buralardan geçişlerde mümkün olduğu kadar ağır gidilmeli.

* Aşırı hız ve sollamalardan kaçınılmalı. Belli noktalarda radarla hız kontrolu yapılacağını da unutmasınlar.

TEHLİKELİ NOKTALAR

Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Sarıca, TEM ve D- 100 Karayolu’nun en fazla kaza görülen noktalarını şöyle sıraladı:

* Gebze- Hereke arasındaki Dilovası rampası.

* D- 100 Karayolu’nun Dilovası rampası ve kavşak.

* TEM’in İzmit batı girişinden sonraki Gültepe rampası. * TEM’in Bekipaşa rampası.

* D- 130’’da Gölcük-Karamürsel adasında Gonca rapması.

12 FERİBOT ÇALIŞACAK

Bayram tatili nedeniyle, Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında yarından itibaren 12 feribot karşılıklı sefer yapacak. Bu hatta normal dönemlerde günde 2 bin 500 ile 3 bin arasında araç taşınırken, bayram tatili başlangıç ve bitiş günlerinde 24 saatte taşınan araç sayısı 7 bini geçiyor. İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) yetkilileri özellikle yarın için burada gerekli hazırlıkları yaptıklarını bildirdi.