‘Bayramda infaz yasak değil’

Saddam Hüseyin'in idamı konusunda, İslam Şeriatında dini tatil veya bayram günlerinde infazı yasaklayan bir hüküm bulunmadığını bildirdi.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Saddam Hüseyin’in idamı ve ardından dile getirilen değişik tepkilerle idam sırasında çekilen bazı fotoğrafların basında yer alması üzerine, Irak Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin “bazı önemli bilgi ve gerçekleri özetlemek istediği” belirtildi.

Açıklamada, birçok televizyon kanalında belirtildiği gibi 30.12.2006 Cumartesi gününün Irak’ta Kurban Bayramının birinci günü olmadığı belirtilerek, “İdam cezası dahil, herhangi bir cezanın İslam Şeriatı yönünden dini tatil veya bayram günlerinde infazını yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” denildi.

Saddam Hüseyin’in adil ve şeffaf bir mahkemede yargılandığı ve kendisine isnat edilen bütün suçlamalara gerek kendisinin, gerekse avukatlarının cevap vermesine imkan sağlandığı kaydedilen açıklamada, bu sürecin bir buçuk yıldan fazla sürdüğü hatırlatıldı. Açıklamada, daha sonra şöyle denildi:

“Irak hükümeti, herhangi bir şahıs hakkında infaz edilmiş olan idam cezasının istismar edilmesine kesinlikle karşı olup, bu olay sırasında çekilmiş olan görüntüler de resmi taraflarca kabul edilmemekte ve bunu gerçekleştirenler hakkında soruşturma başlatmış bulunmaktadır. Bununla birlikte infaz sırasında bazı koruma görevlileri tarafından atılmış sloganların da kınandığı açıklanmıştır.”