Bayramda yagisli hava hakim olacak

ANKARA - Devlet Meteoroloji Isleri Genel Müdürü Adnan Ünal, Ramazan Bayrami'nin birinci ve ikinci günü yurdun büyük bölümünde yagis beklendigini açikladi.

Bayramin üçüncü gününden itibaren yagislar dogu bölgesine kayarak ülkeyi terkedecek. Akdeniz Bölgesi ise güneyden gelen ilik ve yagisli davanin etkisinde olacak. Bayram boyunca ortalama hava sicaklakilari, güney ve bati kiyilarinda 18-22 derece, kuzey kiyilarinda 11-13 derece, iç kesimlerde ise 9-11 derece olacak.

Adnan Ünal, Ramazan Bayrami’ndaki hava durumu hakkinda bilgi vermek üzere bir basin toplantisi düzenledi. Türkiye’nin konumu nedeniyle birçok meteorolojik sistemin etkisinde kaldigini ifade eden Adnan Ünal, bu çesitlilik nedeniyle Erzurum ve Erzincan’da kar yagisi görülürken Fethiye’de tatilcilerin denize girmeye devam ettigini söyledi. Meteorolojik karakterli hadiselerden vatandaslarin maddi ve manevi zarar görmemesi için vatandaslara uyarida bulunan Adnan Ünal, buzlanma ve kar yagisi gibi meteorolojik karakterli olaylar karsisinda tatilcilerin dikkatli olmasi gerektigini bildirdi.

Razaman Bayrami’nin birinci ve ikinci günü Türkiye’nin üçte ikisine yakin bölümünde yagisli bir hava görülecegini ifade eden Adnan Ünal, yagislarin Marmara, Iç Anadolu, Akdeniz bölgelerinde yagmur, Karadeniz’in yüksek kesimleri ile dogu Anadolu’da kar seklinde görülecegini kaydetti. Bayramin Birinci günü özellikle Istanbul’da yogun yagmur yagisi bekleniyor. Bayramin ikinci günü yagislarin yavas yavas dogu bölgelerine kaymaya baslayacagini ancak yagis miktarinda azalma olmalyacagini dile getiren Ünal, bayramin üçüncü günü yagislarin tamamen dogu bölgelerine kayacagini ve Marmara, Ege ve Iç Anadolu bölgelerinde günesin görülebilecegini kaydetti. Adnan Ünal, bayramin üçüncü gününden itibaren sicakliklara artis görülecegini dile getirdi.

Devlet Meteoroloji Isleri Genel Müdürü Adnan Ünal’in verdigi bilgilere göre, arefe ve bayram günleri hava durumu su sekilde olacak:

Sali ve Çarsamba (Arefe) günü: Marmara, Bati Karadeniz, Iç Anadolu’nun kuzeybatisi, Dogu Karadeniz ile Dogu Akdeniz bölgeleri yagisli geçecek. Yagislar yagmur, Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karisik yagmur, yüksek kesimlerde kar seklinde olacak.

Bayramin Birinci Günü: Marmara, Ege, Akdeniz, Iç Anadolu ile Bati ve Orta Karadeniz yagisli geçecek. Yagislar yagmur ve saganak, Bati Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karisik yagmur seklinde olacak.

Bayramin Ikinci Günü: Marmara’nin dogusu, Karadeniz, Iç Anadolu’nun dogusu, Dogu Akdeniz ile Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgeleri yagisli geçecek. Yagislar yagmur ve saganak, Karadeniz’in iç kesimleri ile Dogu Anadolu Bölgesi’nde karla karisik yagmur, yüksek kesimlerde kar seklinde olacak.

Bayramin Üçüncü Günü: Yurdun kezeydogu kesimleri yagisli, iç ve bati kesimleri parçali bulutlu geçecek.