‘Bayramdan sonra konuşacağım’

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kendisini eleştiren sözlerinin, kamuoyunu cevap beklentisi içine soktuğunu söyledi ve sinema-tiyatro konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yönelik açıklamalarının kamuoyunda ”bir cevap bekleyişi yarattığını” ifade ederek, ”Başbakan’a yönelik cevap bekleyişini bayramdan sonra karşılayacağım. Gereken cevabı o zaman vereceğim. Merak etmeyin” dedi.

Baykal, Kurban Bayramı dolayısıyla Bilkent’teki TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkez Başkanlığında, iç güvenlik harekatında yaralanarak, özürlü duruma düşen ve rehabilitasyon hizmeti alan gazileri ziyaret etti. Deniz Baykal, merkezden ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve ayak üstü bir süre sohbet etti. Baykal, ”kadrolaşma” konusundaki bir soru üzerine, şunları söyledi:

”Anlıyorum ki Başbakan’ın CHP’ye yönelik suçlamaları kamuoyunda bir cevap bekleyişi yaratmış. Bunu anlıyorum ve buna hak veriyorum. Bu bekleyiş içinde olanlara: Merak etmeyiniz cevabımız gelecektir ama bunu bayramdan sonra yapalım. Şimdi bunları konuşmak uygun değil. Bayram ortamında, benim anlayışıma göre, böyle gergin tartışmalar doğru değildir. Buna özen göstermek lazım. Tabi, bizden önce Başbakan’ın özen göstermesi lazım ama Başbakan oralarda değil. Fakat ‘biz koyduğumuz ilkeye sadık olalım’ diye düşünüyorum. Kamuoyundan Başbakan’a yönelik cevap bekleyişini bayramdan sonra karşılayacağım. Gereken cevabı o zaman vereceğim. Merak etmeyin. şimdilik bu konuda bir cevap ve siyasi suçlama ortamına girmeyelim.”

SİNEMA VE TİYATRO

Baykal, sinema ve tiyatro üzerine açılan sohbette, Beynelmilel, Takva ve Dondurmam Gaymak filmlerini izlemek istediğini, Türkiye’de ciddi bir sinema endüstrisi olduğunu kaydetti. Yepyeni bir kuşağın işbaşında olduğunu belirten Baykal, çok güzel çalışmaların yapıldığını dile getirdi.

Türkiye’de tiyatronun da çok sağlam bir temeli olduğunu anlatan Baykal, dünya çapında bir tiyatro eğitiminin verildiğini, tiyatroların dünyaya açılma ve eğitim aracı gibi görüldüğünü dile getirdi. Son zamanlarda üstün yeteneklerin çıktığını, hatta seslendirmede Türk sanatçıların yer yer orijinal seslendirmelerden daha başarılı olduğunu vurgulayan Baykal, tiyatronun artık nitelik değiştirdiğini, tiyatrocuların reklamlarda ve dizilerde oynadığını, milyonlarca insanı ekrana kilitleyen dizilerin senaryodan, seslendirilmesine kadar başarılı olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Televizyon dizilerinde tiyatronun kendisini hissettirdiğine işaret eden Baykal, gazetecilere hangi dizileri izlediklerini sordu. Baykal, ”Binbir Gece” adlı diziyi izleyip izlemediği konusunda kendisiyle ilgili bir yorumun anımsatılması üzerine, diziyi izlemediğini ama etrafındaki tartışmayı medyadan takip ettiğini belirtti.