Bayramlık filmler

Keloğlan Kara Prens’e Karşı Keloğlan, İyilikler Ülkesi’nin Prensesi Cankız’a (Petek Dinçöz) gönlünü kaptırmıştır.

İyilikler Ülkesi’nin Padişahı (Gazanfer Özcan) ve Sultanı (Ayşen Gruda) biricik kızları Cankız’ın Keloğlan’la evlenmesini istemektedir ancak bu evliliğe yanaşmayan kızlarını bir türlü ikna edemezler. Padişah, son bir yıl içinde Keloğlan ile yakın arkadaşı Cankuşoğlan’a, (Bülent Polat) göldeki dev yılanı yakalayıp derisini soymaktan tutun, ormandaki on kaplanın tırnaklarını kesip getirmeye kadar çeşitli zor görevler verir. Keloğlan, Cankız’ın aşkına bu görevlerin hepsini başarıyla yerine getirir. Ancak, Cankız, her defasında mızıkçılık yapıp Keloğlan’la evlenmekten kurtulmayı başarır. Padişah, bu defa Keloğlan ve Cankuşoğlan’dan acımasız devin belindeki altın kemeri alıp getirmesini ister. Aşkı uğruna yeni bir maceraya daha atılan Keloğlan, Cankuşoğlan ve eşeği Katıroğlan’la birlikte yola koyulur.

Kırk günde çekildi
Keloğlan’a delicesine aşık olan ancak aşkına karşılık bulamayan komşu kızı Balkız, (Ahu Türkpençe) ise erkek kılığına girerek onların peşine takılır. Keloğlan, Cankuşoğlan ve Tüysüzoğlan (Ahu Türkpençe), masal dünyasının çeşitli kahramanlarıyla karşılaştıkları yolculuklarında maceradan maceraya atılırlar. Hayattaki en büyük isteği sonunda kötülerin kazanacağı bir masalın başkahramanı olmak ve o masalın adının kötü karakterin adıyla anılması olan Kara Prens ise muhafızı Kıl Bill (Hakan Bilgin) ile Keloğlan’ın başarılı olmasını engellemeye çalışır. Çekimleri 40 günde tamamlanmasına rağmen özel efektleri sebebiyle post prodüksiyonu 5 ay süren filmde, ejderhayla dövüşme, uçan halı gibi özel animasyonlu sahneler yabancı filmleri aratmıyor.

Filmin künyesi
***
Senaryo ve Yönetmen: Tayfun Güneyer
Oyuncular: Mehmet Ali Erbil, Petek Dinçöz, Ahu Türkpençe, Özcan Deniz, Gazanfer Özcan, Bülent Polat

Hababam Sınıfı Üçbuçuk
Hababam Sınıfı, aldı başını gidiyor. Yıllar sonra geri dönen ‘Hababam Sınıfı’, önce ‘Merhaba’ ardından ‘Hababam Sınıfı Askerde’ olarak gösterime girdi. Her seferinde gördüğü ilgi hâlâ çok sevildiğini ortaya koydu. Sinema salonlarına milyonlarca izleyiciyi toplamayı başaran bu filmler son olarak ‘Hababam Sınıfı Üç Buçuk’la devam ediyor. Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan, Kibariye, Şafak Sezer, Sümer Tilmaç gibi geniş oyuncu kadrosu ile bugün 300’den fazla salonda gösterime giriyor. Hababam Sınıfı, Çamlıca Lisesi’nde hiç bitmeyen eğitimlerine devam etmektedir. Okul müdürü Deli Bedri (Mehmet Ali Erbil) süpriz bir evliliği sonucu yeni eşi Deli Bedriye (Seda Sayan) ve üvey oğluyla birlikte okula taşınır. Hababam Sınıfı önceleri kendilerine çok iyi davranan bu kadının aslında dişli bir düşman olduğunu kısa zamanda anlayacaktır. Hababam Sınıfı ile Deli Bedri- Bedriye ikilisi arasında korku/komedi arası bir kedi fare oyunu başlar. Filmin seslendirilmesi İngiltere’nin ünlü Zound stüdyolarında yapılan Hababam Sınıfı, hem korkutup hem de güldürecek.

Filmin künyesi
***
Yönetmen: Ferdi Eğilmez Senaryo: Kemal Kenan Ergen Oyuncular: Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan, Kibariye, Şafak Sezer, Memet Ali Alabora, Peker Açıkalın, Cengiz Küçükayvaz, Melih Ekener, Seçkin Periler, Sümer Tilmaç