Bayrampaşa cezaevi felaketin eşiğinden döndü

Bayrampaşa Kapalı E Tipi Cezaevi'nde bir koğuşta yangın çıktı.

Yangını, isyan eden mahkumların çıkardığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, olay saat 19.00 sıralarında meydana geldi. Mahkumların koğuşlarını yakması sonucunda yangın çıktı. Bayrampaşa Belediyesi’ne ait itfaiye aracı yangına müdahale etti. Ayrıca olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Cezaevi jandarması yangın nedeniyle sıkı güvenlik önlemi aldı.

Yangında yaralanan bir mahkum ambulansla Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

”PSİKOLOJİK SORUNLARI OLAN BİR TUTUKLUNUN KENDİ YATAĞINI ATEŞE VERMESİ SONUCU 7 KİŞİ DUMANDAN HAFİF ŞEKİLDE ETKİLENDİ”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Bayrampaşa Cezaevinde, psikolojik sorunları olan bir tutuklunun kendi yatağını ateşe vermesiyle çıkan yangında 7 kişinin dumandan etkilendiğini bildirdi.

Başsavcı Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinde saat 18.30 sıralarında, müşahede koğuşunda kalan ve psikolojik sorunları olan bir tutuklunun kendi yatağını ateşe vermesiyle küçük çaplı bir yangın çıktığını söyledi.

Dar bir koridor üzerinde sıralı bulunan diğer müşahede koğuşlarında kalan tutukluların, yangının neden olduğu dumandan etkilendiğini ifade eden Başsavcı Engin, ”Yangını çıkartan tutukluyla birlikte 7 kişi, dumandan etkilenerek hafif şekilde yaralandı. Bu kişiler, kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı” diye konuştu.

Başsavcı Engin, cezaevinde isyan çıktığı yönündeki iddialara ilişkin de ”Cezaevinde isyan çıktığı haberleri kesinlikle asılsızdır” dedi.

Öte yandan, yangında dumandan etkilenen 5 tutuklunun Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2 tutuklunun ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedaviye alındığı öğrenildi.

Serum tedavisi uygulanan tutukluların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

YATAĞINI ATEŞE VEREN TUTUKLU MURAT SEVİNÇ’İN VÜCUDUNDA YANIKLAR OLUŞTUĞU ÖĞRENİLDİ

Bayrampaşa Cezaevinde, yatağını ateşe vererek yangına neden olan tutuklu Murat Sevinç’in vücudunda yanıklar oluştuğu öğrenildi.

Cezaevindeki müşahede koğuşunda yatağını ateşe veren, gasp suçundan tutuklu Murat Sevinç ile dumandan etkilenen tutuklular Soner Halil, Yılmaz Tetik, Muharrem Baştaş ve Murat Mollaoğlu’nun Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tedavileri sürüyor.

Yine dumandan etkilenen tutuklular Muhittin Ölmez ve Yıldıray Hürkay’ın tedavilerine ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam ediliyor.

Yangın sırasında vücudunda yanıklar oluştuğu öğrenilen Murat Sevinç’in, daha önce de psikolojik sorunlarından dolayı tedavi amacıyla hastaneye sevk edildiği belirtildi.