Bayrampaşa Cezaevi film platosuna dönüştü

Tutukluların yazdığı öykülerden yola çıkılarak çekilen “Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım”ın çekimlerinde mahkumlar ve oyuncular arasında renkli diyaloglar yaşanıyor.

Sinema ve görsel sanatların gelişmesiyle orijinal projeleri perdeye aktaran yapımcılar, yenilikte sınır tanımıyor. Bunun son örneği bugünlerde ‘Bayrampaşa Cezaevi’nde yaşanıyor. Senaryosunu mahkûmların yazdığı “Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım”ın çekimleri ünlülerle mahkumları bir araya getirdi. Başrollerinde Avrupa Yakası’ndan Vural Çelik ile birlikte cezaevinde yatan tutuklu ve hükümlülerin oynadığı film, dünyada tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan ilk proje olma özelliğini de taşıyor. Doğa Rutkay, Levent Ülgen ve Volkan Severcan’ın yanı sıra Tamer Karadağlı, Sinan Albayrak, Turgay Tanülkü ve Hakan Yılmaz da yardımcı oyuncu olarak çekimlere katılıyor. Oyuncular çekim için sete gelince, cezaevi adeta bir film platosuna dönüşüyor. Başrollerde mahkumlar görev alınca yılların oyuncularına da yan roller düşüyor. Bu arada ünlülerle mahkumlar uzun uzun sohbet etme imkanı buluyor çekim aralarında. Sadece sohbetle sınırlı kalmayan buluşmada koğuşta çay içip avluda volta atan ünlüler, mahkumlar tarafından dikkatle izlenerek, volta atma konusunda bilgilendiriliyor.

Mahkumlar senaryoya müdahale ediyor

“Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım” gerçek mekanda, gerçek kahramanlarla çekilince, aslına uymayan sahneler mahkumlar tarafından düzeltiliyor. Mahkûmlar çekim sırasında yönetmen Hamdi Alkan’a fikirlerini söyleyerek, filmin gerçekliğe yakın olması için büyük çaba sarf ediyor. Senaryo Yazarları Derneği’nin 2006 Haziran ayında Bayrampaşa ve Paşakapısı tutukevlerinde başlattığı Hayal Kurmak Serbest Film Öyküsü Atölyesi’nde, tutukluların yazdığı öykülerden ilki olan filmin Altın Portakal’a yetiştirilmesi planlanıyor. Film, 5 bin mevcutlu Bayrampaşa Cezaevi’nin, 110 kişilik B1 koğuşunda çekiliyor. Bütün koğuş ve avlusu bir platoya dönüştürülmüş durumda. Müzik düzenlemelerini Burcu Güven Aydın’ın yaptığı filmin müziklerinin kayıtları için tutukevinde özel bir stüdyo kurulacak. Bu kayıtlar daha sonra daha geniş bir orkestrasyonla birleştirilecek. Ayrıca sonbaharda İstanbul’daki bütün tutukevlerini kapsayacak ve her yıl tekrarlanacak olan 2. Hayal Kurmak Serbest Film Festivali’nin açılış filmi olacak. Bu yıl Altın Portakal da bu film vesilesiyle cezaevine girecek! Filmin Dünya Premier’inin, Antalya Eurasia Uluslararası Film Festivali kapsamında Antalya Cezaevi’nde yapılması planlanıyor.

CUMAERTESİ