Baz istasyonu evinin dibine kuruldu eşinin öldüğü kansere oğlu da yakalandı

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesi Vadişehir Mahallesi'nde, kansere yol açtığı gerekçesiyle daha önce vatandaşlar tarafından iki kez kundaklanan baz istasyonu 3. kez yeniden faaliyete geçirilmek istenince, büyük tepki topladı.

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Vadişehir Mahallesi’nde, kansere yol açtığı gerekçesiyle daha önce vatandaşlar tarafından iki kez kundaklanan baz istasyonu 3. kez yeniden faaliyete geçirilmek istenince, büyük tepki topladı.
Baz istasyonunu 3. kez faaliyete geçirmek için bölgeye gelen işçilere, vatandaşlar tepki göstererek mahalleden kovdu. Mahalle sakinleri, çevredeki baz istasyonları sebebiyle son yıllarda mahallelerinde kanser olaylarında artış olduğunu öne sürdü.

Odunpazarı İlçesi Vadişehir Mahallesi Leylaklar Sokak üzerinde yaşayan vatandaşların, baz istasyonu nöbetleri bir yıldır sürüyor. Bir yıl içinde iki kez çalıştırılan baz istasyonu, kansere yol açtığı gerekçesiyle mahalle sakinlerinin girişimi ile iki kez durduruldu.
Mahalleli, baz istasyonunun üçüncü kez faaliyete geçmesine yine izin vermedi. İki kez kundaklanan baz istasyonu 3. kez yeniden faaliyete geçirilmek istenince, vatandaşların tepkisini aldı. Bölgede toplanan vatandaşlar, mahallelerine baz istasyonu kurulmasını istemediklerini belirterek eylem yaptı. Ardından baz istasyonunu faaliyete geçirmek için bölgeye gelen işçilere vatandaşlar tepki göstererek, mahalleden kovdu. Bunun üzerine baz istasyonu faaliyete geçirilemedi, vatandaşlar rahat bir nefes aldı. Vatandaşlar, baz istasyonu görevlilerinin bölgeden ayrılması üzerine dağıldı. Baz istasyonu eylemi nedeniyle polis, söz konusu mahallede geniş güvenlik önlemi aldı.

“EŞİM KANSERDEN ÖLDÜ, OĞLUM İSE KANSERİ YENMEYE ÇALIŞIYOR”
Mahalle sakinlerinden 4 çocuk annesi Hatice Çıracı (74), baz istasyonunun faaliyete geçmesinden sonra eşinin kansere yakalandığını ve bir süre sonra da hayatını kaybettiğini söyledi.
Şimdi de 45 yaşındaki oğlunun kanser hastalığına yakalandığını kaydeden Çıracı, “Oğlum kanseri yenmeye çalışıyor. Zor şartlar altında oğluma bakmaya çalışıyorum. Baz istasyonu evime 20 metre. İstasyona 50 metre uzaklıkta da İsmet İnönü İlköğretim Okulu var. Baz istasyonunun kurulmasından sonra, kanser hastalığının artmasının tesadüfi olmadığını düşünüyoruz. Bunun için de buraya baz istasyonunun kurulmasını istemiyoruz.” diye konuştu.
Mahallelerine baz istasyonu kurulmasını istemediklerini belirten vatandaşlar, “Bu kez biz istasyonun çalışmalarını engellemeyelim düşüncesi ile çevresine beton dökmeye kalktılar. İzin vermedik.” dedi.