Bazı gazete ve TV’lerin türban konulu haberlerine tepki

Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerde yaşanan olayları abartarak manşete taşımaya tepki geldi.

Türkiye’nin son bir aydaki tek gündemi başörtüsü… Siyasiler, kurumlar, STK’lar karşılıklı olarak bu sorunun çözümünü ve çözümsüzlüğünü tartışıyor. Bu tartışmalardaki en büyük etken de medya. AK Parti ve MHP’nin sorunun çözümü için uzlaşmasıyla varmasıyla medyanın haber anlayışında ciddi bir değişiklik olduğu dikkat çekti.

Son günlerde din eksenli haberleri çarpıcı bir şekilde yayınlayıp gündemi başörtüsü yasağından farklı alanlara çekmeye başladığı bariz bir şekilde belli olan kartel medyasının tutumu da gittikçe eleştiri oklarının hedefi oldu.

Başörtüsü sorunun çözümü için ciddi tartışmalar yaşanırken kartel medyasının, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerde meydana gelen olaylara anormal bir şekilde değer verip manşetten yayınlamasına muhafazakâr medyadan karşı refleks geldi.

Dünyanın herhangi bir yerinde, Müslümanlık adına işlenen yanlış-doğru fark etmeden çarpıcı olan ne varsa manşetlere taşıyan kartel medyasının vitrine taşıdığı son haber, “Kuran eşliğinde kadına linç” oldu.

3 Mayıs 2007’de Milliyet’te, “Yanlış erkeğe âşık olduğu için sokakta taşlanarak öldürüldü” başlığıyla verilen, Irak’ta katledilen kadının videosunu, ‘Özel Haber’ olarak yayınlayan Vatan’ın, videoya sonradan montaj edilen Kuran’ı başlığa çekmesi çok tepki aldı.

“ÇARPAR SİZİ BU KİTAP”

Dünyaca ünlü merhum Hafız Abdussamet’in Tekfir Suresi’nden okuduğu ayetlerin videoya sonradan montaj edilmiş halini, ‘Kuran eşliğinde kadına linç’ diye veren Vatan’ın haberini bir sene önce vermesine rağmen dün tekrar yayınlayan Milliyet’e tepki gösteren Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, bugünkü yazısında provokasyona dikkat çekti.

Konuyla ilgili olarak “Çarpar sizi bu kitap!” başlıklı bir yazı kaleme alan Dumanlı yayıcılık sorumluluğu taşıması gerekenlerin ucuz oyunlara gelmesini anlamakta güçlük çektiğini belirtiyor. “Bugünlerde bu metot çok yaygın. Youtube başta olmak üzere bir kısım sanal paylaşım sitelerinde Allah’a, peygambere, kitaba saldırmak; üstelik bunları laikçilik adına yapmak moda haline geldi. İnternetin zifiri karanlığa boğulmuş bir köşesinden İslam düşmanlığı yapan gizli güçlerin maksadını anlamak kolay; ancak yayıncılık sorumluluğu taşıması gerekenlerin bazı ucuz oyunlara gelmesini anlamakta zorlanıyor insan.” diyen Dumanlı medyamızın saygın iki gazetesi olan Milliyet ve Vatan’ın inanılmaz bir hataya imza attığını ifade ediyor.

KİRLİ GAZETECİLİK

Dumanlı gibi bu habere tepki gösteren bir başka yazar ise Vakit Gazetesi yazarı Hasan Karakaya oldu. “Bir haberi nasıl `recm´ ettiler?” diyen Karakaya kirli gazeteciliğe dikkat çekerek, başörtüsü yasağının kaldırılma sürecinin kartel medyası tarafından provoke edildiğini belirtti.

Yazısında dünkü haberin 9 ay 8 gün önce Sabah’ta yayınlandığına dikkat çeken Karakaya, Milliyet’in, kadının Müslümanlar tarafından linç edildiği izlenimi oluşturduğunu ama aslında Yezidi olan kadının Müslüman bir erkeğe kaçtığı için linç edildiğini belirtiyor.

Bir sene önce Milliyet’te yayınlanan haberi dün tekrardan, ‘ÖZEL HABER’ olarak yayınlayan Vatan Gazetesi’nin internet editörü Hüseyin Asal, haberde bir kasıt olamadığını belirterek kendilerini savundu. Videonun kendilerine mail aracılığıyla geldiğini söyleyen Asal, video üzerinde herhangi bir oynama yapmadıklarını ve geldiği gibi kullandıklarını ileri sürdü. “Biz sadece vidoyu verdik.” Diyen Asal kimseyi karalamak gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.

Son günlerde medyada çıkan din eksenli kışkırtıcı haberlerden bazıları şöyle:

“Kafede namahrem baskın”
Suudi başkenti Riyad’daki bir Starbucks’ta finans uzmanı bir kadın ile erkek meslektaşı iş görüşmesi yaparken, polisin ani baskını sonucu tutuklandılar. “Yara” adlı kadın hapishaneye götürüldü, tepeden tırnağa soyularak arandı. Sonra “namahremle” yakalandığına dair bir itiraf zorla imzalattırıldı. (06-02 2008 Hürriyet)

“Boğaz köprüsünde namaz molası”
Türkiye’de türban serbestliğinin tartışıldığı bir ortamda dün Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu çıkışında yaşanan bir olay görenleri şok etti.
( 06-02 2008 Vatan)

“İçki içen İranlı idama çarptırıldı.”
İran’da içki içen bir kişinin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.
Öğrenci ajansı İSNA’nın haberine göre, başkent Tahran’da yaşayan 22 yaşındaki Muhsin adlı bir İranlı, içki içmek suçundan idama mahkûm edildi. (06-02-2008 Milliyet)

“Şeriatın kadın avı sürüyor”
Şeriatla yönetilen ülkelerde baskılar son dönemde arttı. Son dönemde İslam ülkelerinde “şeriat kurallarına uymadıkları” gerekçesiyle özellikle kadınları hedef alan ve bazen ölümle sonuçlanan şiddet olayları giderek artıyor. “Şeriat kurallarına uymayan” erkekler de ölüm cezasıyla karşı karşıya kalıyor. (07-02-2008 Cumhuriyet)

HABER7