‘Bazı ülkelerde Anti-İslam devri başladı’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bazı ülkelerde Anti-Semitizm'in yerini Anti-İslam'ın almaya başladığını kaydetti.

Gül, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili Türkiye’nin ne gibi planları olduğu yönündeki bir soru üzerine Gül; yaşanan gelişmelerin çok beklenilen bir şey olmadığını dile getirdi. Konu ile ilgili istenmeyen olayların ve gelişmelerin yaşanmakta olduğunu vurgulayan Gül, Lübnan ve Suriye’de yabancı ülkelerin büyükelçiliklerinin yakılması gibi şiddet olaylarını hiç bir şekilde tasvip etmediklerini dile getirdi. Gül, “Bazı ülkelerde antsemitizm yerini antiislam almaya başladı. Müslümanlar haklı iken haksız duruma düşmemeli. Herkes dikkatli olmalı. Meşru yollarla tepkiler verilebilir” dedi.

Gül, Santa Maria Kilisesi’nin rahibi Andrea Sentore’nin dün öldürülmesinin son dönemde yaşanan karikatür gerginliği ile ilgili olup olmadığının sorulması üzerine; “Bağlantı olmadığını tahmin ediyoruz. Büyük üzüntü duyduk, şiddetle kınıyoruz. Bireysel bir olay olduğuna inanıyoruz. Şimdiye kadar bütün göstergeler bunu gösteriyor” diye konuştu.