‘Bazılarının kulağını çekmek istiyorum’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Van Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianameyi bahane ederek, Şemdinli olayları konusunda 180 derece dönenler olduğunu belirterek, "180 derece çark edenleri halkımızın gözü önünde teşhir etmek istiyorum."

TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu ve diğer komisyon üyeleri, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ı ziyaret ederek komisyonun hazırladığı raporu Başkan Arınç’a sundu. Komisyon üyelerini kabulünde çarpıcı açıklamalarda bulunan Bülent Arınç, bir iddianame bahane edilerek başkalarını suçlamak için zemin bulmaya çalışmanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Şemdinli olaylarının Türkiye için son derece önemli olduğuna işaret eden Arınç, Şemdinli’deki patlamalar meydana geldikten sonra, astsubaylara ait araçta ‘keleşler’ bulunduktan sonra, yakalanan kişilerin kimliği bilinmesine rağmen olayın Susurluk olayına benzetildiğini kaydetti.

Olaylardan sonra yetkili yetkisiz herkesin, konunun sonuna kadar araştırılacağını, sorumluların cezalandırılacağını söylediğini hatırlatan Arınç, “Bu sözlerin arkasından bazı davranışları ibretle karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Sadece bir savcının iddianamesi bahane edilerek, 180 derece çark edenleri, halkımızın gözü önünde teşhir etmek istiyorum” diye konuştu.

“Bu olayın içinde şu var, buradan yandan geçelim, şu var onun üstüne gidelim” şeklindeki düşüncenin kabul edilemez olduğunu dile getiren Bülent Arınç, Meclis’in Araştırma Komisyonu’na yönelik eleştirilerin de haksız olduğunu söyledi. Arınç, Meclis’in Şemdinli olaylarıyla ilgil sadece bilgi toplanmasına yönelik bir araştırma yaptığını, bu nedenle Meclis’e gönderilen eleştiri oklarının haksız olduğunu kaydetti.