BBC telefonla yapılan yarışma programlarını durdurdu

Telefonla yürütülen bir yarışmada aldatmaca yapılınca BBC, telefonla yapılan bütün yarışma programlarını durdurdu

Telefonla yürütülen bir yarışmada aldatmaca yapıldığının ortaya çıkmasının ardından başlattığı soruşturma sonucunda BBC, telefonla yapılan tüm yarışma programlarını durdurdu. Altı yarışma programında ciddi editöryel kural ihlalleri olduğu ortaya çıkmıştı. Genel Müdür Mark Thompson, ortaya çıkan vakaların “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Thompson, editöryel hükümler konusunda gelecekteki benzer hatalara “sıfır tolerans” gösterileceğini belirtti.
Mark Thompson ayrıca, İngiltere Kraliçesi’nin bir fotoğraf çekimini yarıda bırakıp çıktığının ima edildiği, montajlanmış görüntülerle ilgili de bağımsız bir soruşturma yürütülmesini talep etti.
BBC televizyon ve radyolarında telefonla yürütülen tüm yarışma programları bu geceyarısından itibaren durduruluyor. İnteraktif ve online yarışmalar ise olabilecek en kısa sürede geri çekilecek.
Thompson, BBC News 24 kanalında katıldığı programda, aldatmaca yapılan yarışmaları arayanlara geri ödeme yapılıp yapılmayacağı sorusuna karşılık olarak “Eğer bu durumu tazmin etmenin bir yolu varsa, bunu yapacağız” dedi.
BBC’nin denetiminden sorumlu üst kurul olan ‘Trust’, “kuruluşun üzerinde uzlaşılan doğruluk ve dürüstlük değerlerine uygunluğunun ve bunun denetlenmesinin başarısızlığı” konusunda derin endişe duyduğunu bildirdi.
BBC-1’de Temmuz 2006’da yayınlanan “Sports Relief”, Mart 2007’de yayınlanan “Comic Relief”, BBC-İskoçya kanalında Kasım 2005’te yayınlanan “Children in Need”, BBC-6’da yayınlanan “The Liz Kershaw Show” ile çocuk kanalı CBBC’de yayınlanan “TMi” adlı programların tümünün yayın ilkelerini ihlal ettiği belirtildi.
Çalışanlara zorunlu eğitim
BBC Genel Müdürü Mark Thompson “Aldatmacanın özrü olmaz. BBC içindeki pek çok çalışanın halkı aldatma fikrini asla aklından bile geçirmediğini biliyorum” dedi.
Thompson “Eğer programın yayından çıkması ile aldatmaca arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, programın yayınını kesin. Yapımla ilgili bu sorun aldatmacaya göre çok daha kolay göğüslenir” diye konuştu.
Denetimden sorumlu üst kurul olan ‘Trust’ ayrıca, “Kamuoyunun BBC’den yayıncılıkta dürüstlüğün standartlarını belirlemesini ve yönetimden sorumlu olanların da bu kamu kurumunun şöhretini korumasını bekleme hakkı vardır” ifadesini kullandı.
Üst kurul, Mark Thompson’ın kendilerine sunduğu raporun “çalışanların, onlardan umulan doğruluk ve dürüstlük standartlarını tam olarak anlayamadığına yönelik, daha başka ve ciddi hayal kırıklığı uyandıran kanıtlara” dikkat çektiğini belirtti.
Mark Thompson’ın eylem planında belirtilen diğer önlemler arasında, 16 bin 500 çalışanın zorunlu eğitime tabi tutulmasını da yer alıyor.
“İstifa etmeyeceğim”
Thompson, BBC Üst Kurulu (Trust) ile yaptıkları toplantıda istifa etmesinin istendiği haberini ise reddetti. Kendisinin de istifaya niyeti olmadığını belirtti.
Mark Thompson, ülkedeki diğer yayın kuruluşları ile yayın ilkeleri ve meslek içi eğitim konusunun bir toplantıda tartışılması çağrısında da bulundu.
Ülkenin medya düzenleyici kuruluşu Ofcom geçen hafta , “Blue Peter” adlı çocuk programının canlı yayını sırasında telefon yarışmasının sonuçlarını bilerek yanlış aktardığı gerekçesiyle, BBC’ye 50 bin sterlin para cezası vermişti.
BBC ayrıca, kraliyet ailesi ile ilgili bir belgeselden alıntılanan ve montajlı halinde İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth’in, bir fotoğraf çekimini yarıda bırakıp çıktığı imasını içeren görüntüler nedeniyle de özür dilemek zorunda kalmıştı.
Programın yapımcısı RDF Media şirketi, daha sonra yaptığı açıklamada, “ciddi bir yanlış karardan dolayı suçlu” olduğunu ilan etmişti.
BBC Genel Müdürü Thompson, geçen hafta BBC çalışanlarına gönderdiği bir e-posta mesajında, kuruluşun “evini derleyip toparlamaya” ihtiyacı olduğunu ve dürüstlük ve doğruluğun vazgeçilmez önemde olduğunu söylemişti.