BBC’nin ‘Kurtlar Vadisi’ yorumu!

"Kurtlar Vadisi Irak"ın ünü Türkiye sınırlarını aştı. Tüm Avrupa'da ses getiren Kurtlar Vadisi Irak, İngiliz kanalı BBC'ye haber oldu.

. BBC, “İstanbul’un en büyük 5 ayrı sinemasında gösterime giren Kurtlar Vadisi Irak filmi için uzun kuyruklar oluştu. Sinema salonlarında tüm biletler tükendi. Boş koltuk kalmıyor.” dedi.

BBC, kuyrukta bekleyen bir öğrencinin, “Bu filmi ikinci kez izlemek için buraya geldim.” sözlerine yer verdi. Sinemanın bir Amerikan karşıtlığını yansıttığı görüşünde olan BBC, “Filmde işlenen konu gerçek bir olay. Kuzey Irak’ta Amerikan askerlerinin Özel Türk Güçleri’nin başına çuval geçirme olayını anlatıyor. Türkiye ise bunu kendi ülkelerine hakaret olarak algıladı.”diyor.

Sinemada çok çeşitli sahnelerin yer aldığını yazan BBC şöyle diyor: “Sinemada bir tarafta Amerikan askerlerinin bir düğün partisinde olduğu diğer tarafta akşam namazı için toplanılan camide bombaların patladığı sahneler var. Tabii Amerikan askerlerini Ebu Gureyb hapishanesinde yaptıkları istismarlarda var. Ekranda ayrıca, doktor rolündeki Gary Busey’de kötü rolde oynuyor. Gary ise, Irak’lı mahkumların organlarını alıp Amerika, İngiltere ve İsrail’deki hastalara gönderiyor.”

Orta Doğu uzmanı Cengiz Çandar’ın sözlerine yer veren BBC, Çandar’ın, “Süleymaniye’deki olaylar Türkiye’de derin bir hakaret uyandırmıştır. Amerika ile Türkiye arasındaki ilşikiler iyileşiyordu. Ama şimdi bu sinmanın ilişkileri germe endişeleri var. Aslında bütün bunlar Türkiye’nin onurunu savunan bir hikayeyi anlatıyor.”dediğini aktardı.

Yapımcı Bahadır Özdemir’in sözlerine yer veren BBC, “Bu ekranlardaki sahnelerin yüzde 65 veya 70’i gerçektir. Türkiye ile Amerika iki müttefik ülkelerdir. Ama Türkiye burda arkadaşı olan Amerika’ya bir şeyler söylemek istiyor. Bizler artık doğruları konuşmak istiyoruz. Bizler yaşananların yanlış olduğunu anlatmak istiyoruz.” belirtti.