BBP MGK Genel Sekreteri’ni kınadı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Selçuk Özdağ, Millî Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Yiğit Alpogan'ın, "İran'ın nükleer silah sahibi olması bölgenin istikrarını bozar.'' sözüne tepki gösterdi.

Alpogan’ın ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesi sırasında, “İran’daki nükleer silahlardan Türkiye de rahatsız.” şeklindeki sözlerini kınadığını söyleyen Özdağ, “İsrail’deki, Gürcistan’daki, Güney Kıbrıs’taki ve ABD’nin üslerinin bulunduğu ülkelerdeki nükleer silahlar neden rahatsız etmiyor Alpogan’ı?” dedi.

Batı ülkelerinin nükleer silah konusunda sabıkalı, faat İslam dünyasının ise temiz olduğunu vurgulayan BBP Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, “Alpogan’ı kınıyorum. Demokrasilerde fikir hürriyeti çerçevesinde herkes, memurlar hariç söz söyleyebilir fakat hiçbir devlet memuru veya yetkilisi ABD’nin hoparlörü olmamalıdır. Bu tür konularla ilgili demeçleri siyasiler vermeli. Alpogan’ın ABD’ye görevli bir memur olarak gittiği halde bunları söylemesi, bu açıklamanın, stratejik ortak olarak gördükleri ABD tarafından yaptırıldığı kanısını doğurur.” diye konuştu.

Hükümetin bölgeye hakim olduğunu göstermesi gerektiğini kaydeden Özdağ, Türkiye’nin başkalarının çıkarları için komşularıyla dövüşmemesi ve komşuluk ilişkilerini askıya almaması gerektiğini vurguladı. Selçuk Özdağ, “Avrupa ve ABD, elindeki nükleer silahların barışçı ve caydırıcı güç olduğunu söylüyor. İran’dakiler ise tehdit unsuru oluyor. Japonya’da, Vietnam’da gördük, onların caydırıcı güç dediği nükleer silahları.” dedi.