BBP Trabzon raporunu açıkladı

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde tutuklu bulunan sanıklardan Yasin Hayal'in 2000'de üye olduğu BBP'den 4 Aralık 2006'da ihraç edildiği ortaya çıktı.

BBP, “Trabzon Raporu”nu açıkladı. Genel Başkan Yardımcıları Ertuğrul Ogan, Ömer Köse ve MKYK üyesi Metin Gündoğdu imzalı rapor, Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun da katıldığı toplantıda Ogan tarafından okundu.

Raporda; Yazıcıoğlu ile aynı karede görülen tutuklu sanık Erhan Tuncel’nin BBP ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığı gibi üye kayıt defterinde veya üyeliğe kabulle ilgili yönetim kurulu kararlarında adına rastlanılmadığı belirtildi. TUNCEL FOTOĞRAFLARDA ÖZELLİKLE YER ALDI

Tuncel ile Yazıcıoğlu’nu aynı karede gösteren fotoğraf konusunda ise raporda, “Genel Başkanımızın Trabzon ziyaretinde çekilen resimlerde Erhan Tuncel’in özellikle yer aldığı, daha sonra ortaya çıkan bağlantıları da göz önüne alındığında, bilinçli olarak partililerimiz arasına girmek için yönlendirildiği kanaati hasıl olmuştur” denildi.

Dink cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal’in 2000 yılında amcası Ali Hayal ile birlikte BBP’ye üye olduğu, Yasin Hayal’in il kongresi delegeliğinin ilçe seçim kurulu başkanlığınca da onaylandığı, ancak hazurun cetveline göre delege olarak kongreye katılmadığının tespit edildiği vurgulanan raporda, şöyle denildi: TAŞKINLIKLAR YAPTIĞI GEREKÇESİYLE HAYAL İHRAÇ EDİLMİŞ

“Hiçbir siyasi faaliyete katılmayan Yasin Hayal’in, üyeliğin gerektirdiği sorumlu davranışları sergilemediği, parti dışındaki özel yaşantısına dikkat etmediği, taşkınlıklar yaptığı, lüzumsuz söz ve davranışlar sergilediği, bu tutumuyla partililerimizi rahatsız ettiği ve partimize zarar verebileceği kanaatine varan il başkanının teklifi üzerine Trabzon İl Yönetim Kurulu’nun 30 Kasım 2006 tarih ve 33 sayılı kararı ile parti üyeliğinden ihraç edildiği, aynı kararla iki kişinin daha ihraç edildiği tespit edilmiştir. Merkez İlçe Yönetim Kurulu’nun da aynı yönde 4 Aralık 2006 tarihinde ihraç kararı aldığı tespit edilmiştir.” HAYAL’İN AİLESİNE PARA YARDIMI

Raporda, Hayal’in kendisine 1000 YTL para verildiği iddiası konusunda ise “Yasin Hayal’in ailesine yapılan yardımla ilgili Trabzon İl ve Merkez İlçe Kuruluşları’nın gider evrakları incelenmiş olup, adı geçene veya başka birine parti bütçesinden yardım amacıyla herhangi bir ödeme yapılmasına dair bir evrak tespit edilememiştir. Gelir ve gider evrakları, Siyasi Partiler Kanunu’na uygun bulunmuştur” denildi.

BBP İl Başkanı Yaşar Cihan’ın Hayal’in ailesine yardımları konusunda düşüncelerinin alındığı belirtilen raporda, “Başkanımız, çevresinde gönlü zengin, cömert bir şahıs olarak tanınmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Raporda, Trabzon Alperen Ocakları ile ilgili araştırma yapıldığı, 2002 seçimlerinden sonra ocağın faaliyetlerini durdurduğu, bir mekanlarının olmadığı, 2006 Mart ayında faaliyete geçtiği vurgulandı. RAPORDAN İLGİNÇ SORULAR

Raporda Hayal ve Tuncel ile ilgili “araştırılmaya ve soruşturulmaya muhtaç” olarak dile getirilen bir dizi soru da ortaya atıldı. Bunlar raporda şöyle sıralandı:

“Yasin Hayal, tutuklu iken duruşmalara katılmanın haricinde, herhangi bir sebeple ceza ve tutukevi dışına çıkarılmış mıdır? Çıkarılmış ise, nerelere gönderilmiş, kimlerle karşılaşmıştır?

-Erhan Tuncel’in basında yer alan bilgilere göre, muhbir midir, yoksa bir operasyon elamanı mıdır?

-Erhan Tuncel’in herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda kaydı var mıdır?

-Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal, son iki yıl içerisinde uçakla seyahat etmişler midir?”

-Trabzon’a turist, gazeteci, bilim veya işadamı olarak gelip konaklayanların, Kimlik Bildirme Kanunu’na göre, sağlıklı bir şekilde kayıtları tutulmuş mudur?”

Trabzon’a ilişkin çeşitli tespitlerin de yer aldığı raporda olayın “sistemli uluslararası bir organizasyon olabileceği belirtildi.