BDP’li Zozani: Mesele af değil toplumla helalleşmek

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani, parti olarak Türkiye'nin gündemine 'genel af' gibi bir konuyu taşımak istemediklerini belirterek "Mesele af değil, toplumla helalleşmek.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani, parti olarak Türkiye’nin gündemine ‘genel af’ gibi bir konuyu taşımak istemediklerini belirterek “Mesele af değil, toplumla helalleşmek.” dedi. Geçmişle cesaretle yüzleşilmesi gerektiğini dile getiren Zozani, “Siyasi rehine olan bu insanların özgürlüklerine kavuşturulması, salıverilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe görüşmeleri kapsamında Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bütçe görüşmeleri başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamaya atıfta bulunan BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, parti olarak Türkiye’nin gündemine ‘genel af’ gibi bir konuyu taşımak istemediklerini söyledi. “Mesele af değil, toplumla helalleşmek.” diyen Zozani, eski defterlerin, eski yaraların yeniden kaşınmasını istemediklerini ifade ederek geçmişle cesaretle yüzleşme istediklerini vurguladı. Zozani, “Siyasi rehine olan bu insanların özgürlüklerine kavuşturulması, salıverilmesi gerekiyor.” dedi.

Bu sözler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu “Bu insanlar suçsuzsa niye yattılar? Bunun hesabını sormayacak mısınız?” diye sordu. Konuya ilişkin BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Aslanoğlu arasında da kısa süreli bir diyalog yaşandı.

Kaplan, İmralı-Kandil görüşmelerinden sonra Öcalan’ın avukatlığını yapanlara zulüm yapıldığını düşündüğünü ifade etti. Başbakanın “Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” sözlerini hatırlatan Kaplan, şunları dile getirdi; “Evet hepimizin isteği bu. Ancak fikirlerin konuşması gerekiyor. Hala milletvekilleri tutuklu, fikirlerinden dolayı.”

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagünyılmaz, Başbakanın sözlerini hatırlatarak bu affın nasıl yapılacağını sordu. İsim isim belirlenip bunların serbest bırakılmasının istenip istenmeyeceğini dile getirdi. “Lütfen bu ülkenin yargısıyla bu kadar oynamayın.” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, HSYK’nın yapısının 2010 yılında değiştirildiğini hatırlatarak sunulan taslağı göstererek aradan üç yıl geçtikten sonra ne değiştide yeniden bir değişiklik istendiğini sordu.