BDP’den askere çağrı: Çukurca’ya dönün

BDP’li Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçe nüfusuna kayıtlı 3 bin 11 askerin kaydını sildirmesine sitem etti.

29 Mart 2009 seçimlerinde ilçe nüfusunun 8 bin 957 olduğuna dikkat çeken Kanar, yılbaşından sonra 3 bin askerin kaydının silinmesiyle nüfuslarının 5 bin 946’ya indiğini söyledi. Kanar, bu nedenle belediyenin 30 bin lira gelir kaybına uğradığını açıkladı.

2009 seçimleri öncesi belediye başkanının AK Partili olduğunu belirten Kanar, seçimleri kendilerinin kazanmasından sonra Tugay Komutanı ile hiç bir araya gelemediklerini söyledi. Kanar, komutanla görüşmek istediklerini ancak kendisini kabul etmediğini ileri sürdü.

Tugay Komutanı’nın kendileri ile konuşmamalarına anlam veremediklerini belirten Kanar, “Biz demokrasi istiyoruz. Kardeş kanı dökülmesin istiyoruz. Askerimiz de polisimiz de dağdaki vatandaşımız da ölmesin istiyoruz” dedi.

’30 bin lira gelirden olduk’

Belediyelerin merkezi bütçeden nüfusları oranında para aldığına dikkat çeken Başkan Kanar, 3 bin kişinin kayıtlardan silinmesi nedeniyle belediye gelirlerinde 30 bin lira düşüş olduğunu söyledi.

‘Çöpünü biz alıyoruz’

İlçelerinde 10 bin asker bulunmasına karşın kayıtlarda 3 bin asker olduğunu anlatan Kanar, bunların silinmesiyle gelirlerinin azaldığını tekrarladı. Küçük bir ilçe için 30 bin lira gelirin önemli olduğunu belirtirken, “Tugay’ın suyunu biz veriyoruz. Çöpünü biz alıyoruz. Altyapımızdan yararlanıyor ama kaydını sildiriyor. Böyle olur mu? Bunda kasıt var” diye konuştu.

‘Dava açacağız’

Yeniden nüfus sayımı yaptırmak için özel bir şirket tutmayı planladıklarını belirten Kanar, ayrıca konuyu hukuki mecraya da taşıyacaklarını söyledi. İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere ilgili her yere itirazda bulunacaklarını ifade ederek, “Bu girişimlerimizden sonuç alamazsak dava açacağız” dedi.