BDp’li Ata: PKK Kürt sorunun en acı sonucu

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın 1999 yılında yakalanışının yıl dönümü nedeniyle Bingöl'de yapılan yürüyüşe katılan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, "PKK, Türkiye'de Kürt sorununun çözümsüzlüğünün yaratmış olduğu en acı sonuçlardan biridir." dedi.

Teröristbaşı Öcalan’ın, 1999 yılında yakalanışının yıl dönümü nedeniyle Bingöl’de yürüyüş düzenlendi. Genç Caddesi üzerinde bulunan BDP İl Başkanlığı binası önünde başlayan yürüyüş, Saat Kulesi önüne kadar devam etti. Düzenlenen yürüyüşe BDP Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata, Bingöl’ün Karlıova ilçesi BDP’li Belediye Başkanı Ferit Çelik, BDP Bingöl İl Başkanı Niyazi Azak ve çok sayıda partili katıldı.

Yaklaşık 200 kişiden oluşan grup Saat Kulesi önünde durdu. Grup adına basın açıklaması yapan BDP İl Başkanı Niyazi Azak, bölücübaşı Abdullah Öcalan’a ev hapsi talebinde bulunarak; “Demokratik bir çözüm, demokratik bir cumhuriyet önerisini dikkate almak, orada bir tartışma başlatmak ve bir yol bulmak yerine bütün bu önerileri yokmuş gibi yeniden çıkışı olmayan yoldan yürümeye devam etmek tam bir çılgınlık olacaktır. Sözde Müslüman sahte dindar olan AKP gerçek bir açılım yerine dağda operasyon, şehirde tutuklama, parti kapatma ve İmralı’da hazırlanan yol haritasına hukuksuz bir biçimde el koyma ile kürdü bitirme politikasını esas almış bir durumdadır. Biz AKP’ye deriz ki bir de başka bir yol deneyin, Kürtlerin sokağa döküldüğü, siyahların giyildiği, oruç tutulduğu bugünü gelin yeniden kardeşleştirip şenliğe çevirin.” diye konuştu.

İl başkanının yaptığı açıklamadan sonra mikrofonu alan BDP Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata, “1999 15 Şubatında bu ülkeyi yönetenler ülkeye bir müjde verdiler. Dediler ki evet biz Kürt sorununu bitirdik. Nasıl bitirdiniz diye soruldu. PKK liderini Türkiye’ye getirdik dediler. Aradan zaman geçti ölüm döşeğinde iken dediler ki 99’da PKK Lideri sayın Öcalan’ın Türkiye’ye neden getirildiğini, neden bize teslim edildiğini hala bilmiyoruz dediler. Bu acı bir itiraftı aynı zamanda, niye, çünkü bugün Ortadoğu’da 40 milyon nüfusuyla 4 ayrı ülkenin sınırlarında yaşayan Kürtler, bulundukları ülkelerde eşit ve özgür birer yurttaş olmak için, yine diyorlardı, PKK, Türkiye’de Kürt sorunun çözümsüzlüğünün yaratmış olduğu en acı sonuçlardan biridir.” şeklinde konuştu.

BİZİM ADIMIZ ANAP, DP, DYP DEĞİL

Türkiye’de siyasi partilerin kapatılmasına da değinen Milletvekili Ayla Akat Ata, “Biz önce iktidar olup sonra partiler mezarlığına gömülen bir siyasi parti değiliz. Bizim adımız ANAP değil, Demokrat Parti değil, DYP değil. Bizim adımız örgütlü Kürt mücadelesidir.” diye ifade etti.