BDP’li Demirtaş TFF’ye rica etti

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Futbol Federasyonunun, 87. dakikasında tatil edilen İstanbul B. Belediyespor-Diyarbakırspor maçı ile ilgili kararını, ''son derece dikkatli ele alması gerektiğini'' söyledi.

Demirtaş, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Turkcell Süper Lig’de olaylar nedeniyle yarıda kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçında, Diyarbakırspor’un hükmen (3-0) mağlup sayılmasına ilişkin kararını değerlendirdi.

Kararın, Diyarbakırspor’u kritik bir noktaya taşıdığını belirten Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı için benzer bir karar alınması durumunda Diyarbakırspor’un ligden düşeceğini ifade etti.

Demirtaş, şunları kaydetti:

”Dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu, bundan sonraki İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı ile ilgili kararı, son derece dikkatli, Türkiye’nin toplumsal barışına da katkı sunacak düzeyde bir hassasiyetle ele almalıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı, 3 dakika kala sonlandırılmış bir maçtır. İstanbul Valisinin yaptığı açıklamadan da son derece net anlaşılacağı üzere, istenildiği takdirde tamamlanabilecek bir maçın hakem tarafından haksız bir şekilde iptal edilmesi üzerine ortaya çıkmış bir sorundur. Ben inanıyorum ki Futbol Federasyonu da bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak olumlu bir karar verecektir. Hem bir Diyarbakır milletvekili hem de bir Diyarbakırspor taraftarı olarak beklentimiz bu yöndedir. Umut ediyorum ki Futbol Federasyonu son derece pozitif bir kararla Diyarbakırspor’un 1. ligde kalabilmesine katkı sunacak bir tavır içerisinde olur.”

Bir gazetecinin, ”İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı için benzer karar alınması durumunda,Diyarbakırspor’un, lig bitmeden ligden çekilme gibi bir durumu olur mu” sorusu üzerine Demirtaş, şunları söyledi:

”Öyle bir durumda zaten otomatik olarak ligden düşmüş olacak. Dolayısıyla bu Diyarbakırspor’da, mali durum ve motivasyon açısından sıkıntılara yol açacaktır. Ancak Diyarbakırspor taraftarı ve Diyarbakır halkı takımına her zaman sahip çıkabilir. Ben buna inanıyorum. Diyarbakırspor taraftarı kesinlikle takımını hiçbir zaman yalnız bırakmayacaktır. Fakat Diyarbakır’a ve Diyarbakırspor’a karşı ayrımcı bu tutumun kesinlikle ama kesinlikle mahkum edilmesi lazım. Futbol Federasyonu, Diyarbakır taraftarlarının deplasmanlarda karşılaştığı o ayrımcı tutumu, Kürt kimliğinden kaynaklı taraftarın uğradığı haksızlıkları ve hakaretleri cezalandırmamaya devam ederse, bu işin sonu çok daha üzücü olaylara kadar gidebilir. Ben temenni ediyorum ki Diyarbakırspor 1. ligde kalacaktır.”

Demirtaş, bir gazetecinin, ”sizce hangi takım şampiyon olur” sorusuna ise ”Şimdilik Diyarbakırspor’un olmayacağı anlaşılıyor, gerisi de önemli değil benim için” yanıtını verdi.