BDP’li vekil iddialar için Siirt’e gitti

BDP'li Kurtulan, cinsel istismar iddialarını incelemek için Siirt'te.

BDP Van Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, il merkezinde bir ilköğretim okulunda kız öğrencilere yönelik yaşandığı iddia edilen cinsel istismar olayını incelemek üzere Siirt’te geldi.

Beraberinde Diyarbakır’dan gelen bazı partili bayanlarla birlikte partinin il binasına gelen Fatma Kurtulan, burada bulunan bazı vatandaşlarla görüştü.

Basın mensuplarına açıklama yapan Kurtulan, yaşandığı iddia edilen olayla ilgili olarak vali yardımcısı ve cumhuriyet başsavcısı ile görüşeceğini belirtti.

Siirt Vali Yardımcısı Hamdi Üncü ve Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık ile olayla ilgili görüştükten sonra Adliye Sarayı önünde açıklama yapan Kurtulan, “Siirt’imizde yaşanan bir tatsız olaydan sonra bir kadın heyeti oluşturduk. Diyarbakır’da daha çok çalışmalarını yürüten Türkiye kapsamında çalışmaları olan farklı yöneticilerimizle birlikte bir kadın heyeti oluşturduk. Burada bir dizi görüşmeler yaptık. Vali yardımcısıyla görüştük, Başsavcıyla görüştük. Halkla görüştük. Buraya gelmeden öncede bir araştırmamız söz konusu oldu. Utanç duyulacak bir olay, bunun mutlaka üzerine gidilmesini vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

Olayın, Siirt’te erkeklerin dayanışması olarak basına yansıdığını vurgulayan Kurtulan, “Bu da şunu gösteriyor ki Siirt’te ilgili kurumlarda yer alan kimi erkeklerin yanılgılı yanlış olarak tahmin ettiğimiz Siirt imajını yanlış anlaşılmamasını kaygısı üzerine aslında özüne mağdurdan ziyade faili biraz koruyan bir mantık, erkek egemen dediğimiz sistemin bir uzantısı ve yaklaşımı olarak açığa çıkan bu her yerde de böyledir. Kadınlar istismar edilir, insan hakları ihlali yaşanır, taciz tecavüze uğranır, ama üstü örtülmeye çalışılır. Çocuklar cinsel istismara uğrar uğratılır. Bu bir insanlık suçudur. Bunun faili kimse nereye kadar uzanıyorsa bunun altını çizerek sizinle paylaşmak istiyorum kurumum yetkilisine çalışanına uzanıyorsa uzansın mutlaka yargılanmalı diye bir yapılanma içerisine gitmiyor daha çok dediğim gibi yanılgılı bir korumacı yaklaşımla olaylar örtbas ediliyor. Ben özellikle Savcı beyin tutumunu kınadığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Savcı beyin tutumunda adeta siz niye geldiniz ki, bunu direkt demedi ama tutum ve davranışların bir milletvekilinin başkanlığında oluşan bir heyete yaklaşımı ciddiyeti ve olgunluğu bulamadık. Çok üzülerek Siirt’ten ayrılıyorum.” şeklinde konuştu.
Kurtulan ve beraberindekiler daha sonra Siirt’ten ayrıldı.