BDT AIDS tehdidi altinda

TASKENT - Bagimsiz Devletler Toplulugu (BDT) ülkelerinin AIDS hastaliginin tehdidi altinda oldugu bildirildi.

Ilgili kaynaklar, BDT ülkelerinde 1 milyon 500 bin dolayinda kisinin AIDS hastaligina yol açan HIV virüsü tasidigini dile getiriyor.

Bölgede hastaligin çabuk yayilmasinda en çok siringa ile uyusturucu madde alinmasinin ekili oldugunu dile getiren uzmanlar, BDT ülkelerinde acilen tedavi merkezlerinin açilmasi gerektiginin altini çiziyor. Hastalikla mücadelenin basarili olmasi için, tedavi merkezlerinde hastalari rencide edici durumlarin yasanmamasi gerektigi özellikle vurgulaniyor. Aksi durumda hastalarin azarlanip hor görülmeleri durumunda virüsü tasiyanlarin tedaviden kaçacagi ve bunun da hastaligin daha da çok yayilmasina neden olabilecegi kaydediliyor.

Uzmanlar, bir AISD hastasini tedavisi için yilda ortalama 10 bin dolar gerektigini dile getirirken, bölge ülkelerinde, AIDS’e karsi ilaç ve tedavinin yetersiz kaldigi öne sürülüyor.

Diger yandan bölgede etkili olan fakirligin de hastaligin yayilmasinda dolayli etki yaptigi ve bir çok bayanin bu yüzden bedeni satmak zorunda kaldigi belirtiliyor. Uzmanlar, bölge üleklerinde hastaligin yüzde 40’ina yakinin cinsel yol ile bulastigina dikkat çekiyor.

Bölgede hastaligin daha çok gençler arasinda yaygin oldugu belirtiliyor. BDT ülkelerinde AIDS hastaligi virüsünü tasiyanlarin dörtte üçünün 30’un altindaki gençlerden olustugu ifade ediliyor.