BDT liderleri Moskova’da

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) liderleri iki günlük gayriresmi zirve için Moskova'ya geldiler.

Zirvede iki önemli konu gündemde olacak. Uluslararası sorunlar ve BDT’nin yapısında değişiklik yapılması. Yapılacak değişikliklerle ilgili konular dönem başkanı Kazakistan ile Rusya arasında hafta başından itibaren görüşülüyor. Kazakistan’ın önerisi olan enerji, ulaşım ve göç konuları da zirvede değerlendirilecek. St. Petersburg’da gerçekleşen G8 zirvesi ile ilgili de Rusya BDT ülkelerini bilgilendirecek.

BDT ülke liderleri kendi aralarında da bir dizi ikili görüşme de gerçekleştirecekler. Topluluğun oluşturulduğu 1991 yılından bu yana BDT ülkeleri yedi kez gayri resmi kısa süreli toplantı gerçekleştirdiler. Gayri resmi toplantılarda belirlenmiş bir gündem bulunmuyor. Günlük konular, zaman sınırlamasına tabi tutulmadan müzakere ediliyor.

BDT ülkeleri, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’dan oluşuyor. BDT ülkeleri içinde bir kısım farklı birlikler de oluşuyor. Rusya ve Belarus tek devlet çatısı altında birleşmeyi tartışırken, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın da katılımı ile Avrasya Ekonomik Birliği’ni oluşturdular. BDT üyeleri Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova’da GUAM adı altında batı yanlısı bir oluşum için çalışıyor. Türkmenistan 2005 yılında aldığı kararla örgütün tam üyeliğinden ayrılarak müttefik ülke statüsünde yer alıyor. Türkmenistan lideri Saparmurat Türkmenbaşı zirveye katılmıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun ülkesinde devam eden siyasi istikrarsızlık nedeni ile zirveye katılamayacağı belirtiliyor. Bir başka kaynak da, Ukrayna parlamentosunun feshedilmesi ve yeni seçimlerin yapılması gibi önemli kararların arefesinde Yuşçenko’nun zirveye katılabileceğini ifade ediyor.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili özellikle son günlerde yükselen iki ülke arasındaki tansiyonun düşürülmesi, Abhazya ve Güney Osetya’da bulunan Rus barışgücü askerlerinin bir an önce bölgeden çıkarılması, Rusya’nı Gürcü mallarına koyduğu ambargoların kaldırılması gibi konuları görüşmek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili görüşme talebinde bulunmuştu. Gürcistan’dan yapılan açıklamalarda Rusya’nın başbaşa görüşmeyi kabul etmediği gerekçesi ile Moskova ziyaretinin de iptal edildiği belirtildi.