“Beatles dinleyen uzaylılar istilacı çıkarsa”

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ünlü Beatles grubunun şarkılarını uzay boşluğundaki Polaris'e (Kuzey Yıldızı) doğru saçmayı planlarken bilimadamları, boşluğuna müzik saçılmasının, 'E.T.' kadar dost olmayan uzaylıların dikkatini çekip, dü

Dünya dışı Araştırmalar Enstitüsü (SETI) görevlilerinde Dr. Vouglas Vakoch, ‘New Scientist’ dergisine yaptığı açıklamada, uzaya sembolik mesajlar bile gönderirken, potansiyel tehlikelerin tartışılması ve olacakların göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

Bilimadamları geçen 20 yıl boyunca uzaylıların radyo mesajlarını tesbit etmek için radyo teleskoplar kullanıyor. Bu araştırmalardan sonuç elde edilmemesine rağmen bazı araştırmacılar, uzaylıları dinlemenin yetersiz olduğunu savundu.

‘E.T.’ye güvenmenin’ hata olduğunu vurgulayan Princeton Üniversitesi astrofizikçilerinden Dr Richard Gott, “SETI’nin en büyük hatası, E.T.’ye güvenerek bu ağır işi gerçekleştirmek istemesidir. Herkes bir yerde oturmuş sadece dinliyor ve hiçkimse birşey söylemiyor” diye konuştu.

Bir grup bilimadamı ise, dünya dışı araştırmalar merkezi SETI’ye, dünyadaki zeki yaşamın varlığını gösteren basit sinyalleri göndermesi çağrısında bulunurken, bir başka grup bilimadamı, daha çok seyyah ve öncü uzay sondalarıyla kapsanan tipin kaydedilmesini istedi.

Bir uzay gemisinin dışına oyma insan ve dünya görüntüsü resmeden NASA, geminin içine kuş sesleri, muzik ses kayıtları ve dünya haritasını iliştirdi.

Uzaya bir ansiklopedi göndermenin oldukça hoş olduğunu ileri süren Dr. Vakoch, bunun gelecek nesilleri aldatmak için yapıldığını belirtirken, Açık Üniversite Gökbilimi Uzmanı Prof. Barrie Jones ise, şansın oldukça az olduğunu ve bu denemenin dünyanın sonunu getirecek kadar ağır sonuçlar doğurabileceğini iddia etti.

Astrofiziçiler, insanlığın 1920’li yıllardan bu yana ilk ticari radyo vericisiyle komşu yıldızlara kendini duyurmaya çalıştığına dikkat çekti. İnsanoğlunun gönderdiği sinyallerin 90 ışık yılı (540 trilyon mil) yol alması gerektiği belirtildi.