Bebeği Türkiye’ye bırakılmayınca

Sınır ötesi bayramlaşma için Suriye'ye akrabalarının yanına giden 8 aylık hamile Selva Taka Suriye'de doğum yapınca bebeği Türkiye'ye bırakmadılar.

Şanlıurfa’dan Suriye’ye yakınlarına bir süre önce bayramlaşmaya giden kadın doğum yapınca, Suriye yetkilileri doğan bebeği Türkiye’ye bırakmadı.

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde ikamet eden Recep Taka isimli şahıs bir süre önce Suriye’de yakın akrabası olan Selva ile dünya evine girdi. Evlendikten sonra Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne yerleşen Taka çifti, her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında sınırda yapılan bayramlaşma için Selva Taka, eşinden önce Suriye’nin Rakka kentine gitti. Kurban Bayramı’nı ailesiyle geçiren Selva Taka 8 aylık hamile olduğu için Selva Taka’nın doğum sancıları tutunca Raka kentinde doğum yaptı. 48 saat bayram iznini dolduran Taka ailesi, Türkiye’ye geçiş yapmak için geldiğinde, kapıda bebeğin Türkiye’ye geçirilemeyeceği sürprizi ile karşılaştı. Türkiye tarafındaki görevliler Recep Taka’ya “Bu çocuğu Türkiye’ye geçiremezsin. Bunun herhangi bir kaydı yok” diyerek bebeğin geçişini bırakmıyor. Recep Taka ise derdini anlatabilmek için görevlilere “Bu benim bebeğim. Bakın hastanede erken doğum yaptığıma dair belge var” demesine rağmen Türkiye’ye bebeğin geçişine izin verilmedi. Şanılurfa’nın Akçakale İlçesi’nde keaförlük yapan Recep Taka da bebeğini ve eşinin Suriye’de kaldığını söyledi. Şu anda çocuk ve annesinin Suriye tarafında olduğunu belirten Recep Taka, yetkililerden yardım bekliyor.

Recep Taka, bugün Ceylanpınar İlçe Kaymakamı Muhammet Aktaş’a çıkarak kendisine yardımcı olmasını istedi. Recep Taka, “Çocuğum ve eşim şuanda Suriye’de kaldı. Onlar Türkiye’ye geçemedi. Bana yardımcı olun. Çocuğum ve eşim kötü durumda. Çocuğumun ve hanımımın geçişini yapamazsam her ikisi de orada sağlık problemi yaşayabilir. Yeni doğan bebeğimizin göbeğinde kanama vardır. Ona acilen müdahale gerekiyor. Yoksa çocuğum ölebilir” dedi.

Akçakale İlçe Kaymakamı Muhammet Aktaş ise, Recep Taka’ya yardımcı olabileceği sözünü vererek, “Konuyla ilgileniyoruz. Ancak çocuk orda doğunca konsolosluktan bize belge getirmesi gerekirdi. Biz bebeğin geçişini yapmak için vatandaşımıza bir haftalık idari izin çıkartıyoruz. Bebeğin geçişi için imkan oluşturmaya çalışacağız. Bebek Türkiye’ye geçiş yaptıktan sonra ona cüzdan verebiliriz. Bunun için gerekli girişimlerimiz devam etmektedir” dedi.

Bu arada Recep Taka ise ilk bebeğine baba olduğunu belirterek, “Bu benim ilk bebeğim. Baba oldum, ancak buruk bir sevinç yaşadım. Keşke bunları yaşamasaydım. Türkiye’de sanatçılar yurt dışında doğum yapıp geliyorlar. Onlara hiçbir zorluk çıkartılmıyor. Suriye tarafı bana ‘istiyorsan Suriye vatandaşı olarak cüzdan verelim’ diyorlar. Oysa ki ben bebeğimin Türk kimliği ile kayıtlı olmasını istiyorum. Sınır kapısındaki yetkililer, eşimin Türkiye’ye geçebileceğini söylüyor. Ama bebeğin geçemeyeceğini belirtiyorlar. Bu nasıl anlayıştır? Sanatçılara tanınan kolaylık bizim gibi Türk vatandaşına bu kolaylık neden sağlanmıyor? Bunu anlamış değilim. Bebeğimin Türk kimliği ile kayıtlı olması için ne gerekiyorsa onu yapacağım. Ancak yetkililerin bana yardımcı olmasını bekliyorum” diye konuştu.