Bebegini emziremeyen çalisan anneler sütünü sagarak depolamali

Anne sütü, bebekler için mucizevi bir gida.

Ancak çalisan bayanlar için bebegini emzirmek büyük sikinti. Eve gitmeye vakit bulamayan anneler, bebeklerini yeterince emziremiyor. Uzmanlar, çalisan annelere sütlerini özel yöntemlerle sagarak daha sonra kullanilmak üzere depolamalarini tavsiye ediyor.

Amerikan Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Gülnihal Sarman, bebegi olan ya da bebek yapmayi düsünen çalisan bayanlara emzirme konusunda çesitli önerilerde bulundu. Anne sütünün bebege öncelikle emzirme yoluyla dokunarak ve hissederek verilmesi gerektigini belirten Gülnihal Sarman, “Is hayati ya da baska bir nedenle bu mümkün olmuyorsa baska çözümler var.” dedi.

Anneler için özel süt pompalari bulundugunu hatirlatan Sarman, bu yolla sütün istenilen an sagilarak depolanabilecegini anlatti. Anne sütünün buzdolabinda hava almayan kapakli siselerle 6 ay kadar bozulmadan saklanabilecegini dile getiren Sarman, “Bakici, anne isteyken bu sütü biberon ya da kasikla bebege verebilir. Ancak saklanan süt çok iyi çalkalanmali ve açilan sisedeki süt bebege bir seferde verilmeli. Sütün tekrar dondurulmasi mümkün degil.” diye konustu. Sarman, annelerin evde olduklari aksam saatlerinde ve tatil günlerinde ise sagilmis süt yerine emzirme yöntemini tercih etmeleri gerektigini aktardi. Aksi halde bebegin anne memesini unutabilecegini ifade etti.

Tüm canlilarin kendi annelerinin sütünü almak üzere dünyaya geldigini söyleyen Gülnihal Sarman, “Anne sütünde bebegin ihtiyaç duydugu tüm besinler eksiksiz sekilde yer aliyor. Tüm bebeklerin yeteri kadar anne sütü almaya hakki var. Hiçbir sey onlari bu haktan mahrum etmemeli.” degerlendirmesinde bulundu.

Bazi anneler emzirme yerine bebeklerine mama vermeyi tercih ediyor. Bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde de ithal mama ve biberonlara milyonlarca dolar harcaniyor. Emzirilen bebegin mama da dahil olmak üzere hiçbir ek gidaya ihtiyaç duymadigini dile getiren Sarman, “Bebege ilk alti ay sadece anne sütü verilmesiyle mama ve biberon masrafi ortadan kaldirilarak yaklasik bin YTL’lik tasarruf saglanabilir. En önemlisi de emzirilen bebek daha az hasta olacagi için hastane masraflari da minimuma inecektir.” seklinde konustu.

Anneler nasil beslenmeli?

Amerikan Hastanesi’nde bayanlara yönelik emzirme egitimleri de veren Doktor Gülnihal Sarman’a göre emziren annelerin özel bir beslenme programi uygulamasina gerek yok. Hamilelikten önce nasil besleniyorsa o sekilde devam etmesi yeterli. Beslenme düzeni 3 ana, 3 ara ögün olarak düzenlenmeli. Bazi annelerin hamilelikte aldigi kilolari vermek için dogumun hemen ardindan agir zayiflama diyetleri uyguladigini vurgulayan Sarman, süt veriminin düsmemesi için diyet yapilmamasini tavsiye etti. Sarman, Saglik Bakanligi’nin yürüttügü bebek dostu il ve bebek dostu hastane programinin, anne sütünün yayginlastirilmasi açisindan büyük önem tasidigini sözlerine ekledi.

Anne sütünün faydalari

Emzirilen bebekte daha az enfeksiyon görülüyor.

Anne sütü alan bebegin bagisiklik sistemi güçleniyor.

Dogumun ilk dakikalarinda emzirilen bebeklerde mikroplara karsi bagisiklik olusuyor.

Ortakulak iltihaplari ve menenjit riski düsüyor.

Ileri yaslarda görülen romatizmal hastalik riski azaliyor.

Emzirme, annenin dogum sonrasi daha hizli iyilesmesini sagliyor.

Annenin meme ve yumurtalik kanseri riskini azaltiyor.