Bebeğinizle anne karnında iletişim kurun

Anne adaylarının hamileliğin 13. haftasından itibaren bebekleriyle konuşması olumlu etki yaratıyor
Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemli.

Anne-baba ve bebek iletişimiyle ilgili bilgi veren Pedagog Dr. Melda Alantar, ‘ortak bağ’ın sarılma, doyurma, sevgi gibi, çocukla ana-baba arasındaki duyumsal paylaşıma dayalı bir ilişki olduğunu belirtiyor.

KALP ATIŞINA TEPKİ VERİR
BEBEKLERİN büyüme ve güven duymaları için gerekli olan bu bağ, doğumdan önce oluşuyor. Bebek, ilk olarak annenin kalp atışlarına ve sesine tepki veriyor. Doğum öncesi ortak bağın güçlenmesi için annelere, hamileliğin 13. haftasından başlayarak karınlarını hafifçe aşağıdan bel bölgesine doğru okşamalarını söyleyen Alantar, ‘Bunu yaparken de bebekle konuşun’ diyor.

ONA MÜZİK DİNLETİN
ARAŞTIRMALARIN bebeklerin klasik müziğe duyarlı olduğunu gösterdiğini ifade eden Alantar, ‘Bebekle anne-baba arasındaki iletişimin güçlenmesi için eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin, ‘Adın Ali, ben senin annenim, seni sabırsızlıkla bekliyorum’. ‘Ece, ben senin babanım, seni çok seviyorum’. Hikaye anlatıp, şarkı söyleyin. Hamileliğin 20. haftasından itibaren her gün 3-5 dakika kulaklıkları bikini çizgisine yerleştirip, tonu 3’e ayarlayın. Bebeğin en hareketli olduğu 20.00-24.00 saatlerini yeğleyin’ diye konuşuyor.

OLUMLU MESAJ VERİN
Ana-babanIn düşlerini süsleyen ‘ideal bebek’ ile eve gelen bebeğin farklı olabileceğini söyleyen Alantar, ebeveynlere ‘Farkı kabullenin. Cinsiyetini olumlu karşılayın. Bebeklerin ‘Sen buraya aitsin’, ‘Senin gereksinimlerin bizim için çok önemli’, ‘Seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyoruz’ mesajlarını duymaya gereksinimleri vardır. Bu olumlu mesajları gün içinde kendi kendinize tekrarlayın. Bebeğin bakımı sırasında ona söylemeyi unutmayın’ tavsiyelerinde bulunuyor.

ALÇAK SESLE KONUŞUN
Onunla oynayın, alçak sesle konuşun. Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler.
– Uyku düzeni oluşturun. Doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin.
– ‘Güven oyuncağı’ belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı örneğin siyah-beyaz panda, sürekli yanında bulundurun.
– Uyumadan önce ellerini tutarak kendini rahatlatmasına izin verin. Ona iyi geceler dileyin, örneğin ‘tatlı uykular’ gibi.
– Eve gelen ziyaretçilerin bebeğin günlük düzenini bozmalarına kesinlikle izin vermeyin.