Bebekler beslenme yetersizliğinden ölüyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu'na göre bebek ve çocuk ölümlerinin yüzde 50'sinin ana nedeni beslenme yetersizliği.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı doğum gerçekleşiyor. Bu bebeklerin yaklaşık 38 bini 1 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. 1 yaşından önce ölen bebeklerin yaklaşık 22 bini ise 1 aylık olmadan hayata gözlerini yumuyor.

Sağlık Bakanlığı, Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu hazırladı. Rapora göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı doğum gerçekleşiyor. Bu bebeklerin yaklaşık 38 bini 1 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. 1 yaşından önce ölen bebeklerin yaklaşık 22 bini ise 1 aylık olmadan hayata gözlerini yumuyor.

1 aylık bebek ölümlerinin yüzde 66’sının ilk bir haftada gerçekleştiği vurgulanan raporda, Türkiye’de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği ve anne sütü, takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim

kontrolünün, bebek ve çocukları ölümlerine yol açan birçok hastalıklardan koruduğuna dikkat çekildi.

Rapora göre bebek ve çocuk ölümlerinin yüzde 50’sinin ana sebebi; beslenme yetersizliği. Anne sütünün, içerdiği 100’e yakın yararlı maddeyle bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğu vurgulanan raporda, anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları kaydedildi.

Raporda, hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle; anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum, annenin gebelik zehirlenmesi ve ‘düşük doğum ağırlıklı’ bebek doğumu gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumların önceden fark edilerek önlem alınabileceği kaydedildi.

GEBELİKLER ARASINDAKİ SÜRENİN KISALIĞI ANİ BEBEK ÖLÜMLERİ AÇISINDAN RİSK OLUŞTURUYOR

Annenin gebelikleri arasındaki sürenin kısalığının, ani bebek ölümleri açısından bir risk olduğuna işaret edilen raporda; 2 doğum arası olması gereken ideal sürenin 2 yıl olduğu kaydedildi.

Raporda; annenin doğumdaki yaşının 35 ve üzerinde olmasının, doğum sırasında gerçekleşen ‘anne ölüm oranları’nda 3.11 kat artışa yol açtığına dikkat çekilerek, doğumların aralıklandırılmasının anne ve bebek ölümlerini önlediği ifade edildi.

BCG verem, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, kızamık-kızamıkçık- kabakulak üçlü aşısı, menenjit (Hib) ve hepatit B aşılarının tamamının sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığı vurgulanan raporda, “Bebek ve çocuklarımız için uyguladığımız aşılama takvimine göre; aileler bebekleri doğar doğmaz Hepatit B (ilk doz), 1. ayın bitiminde Hepatit B (ikinci doz), iki ay dolunca BCG verem, difteri- boğmaca-tetanos karma aşısı, ağızdan çocuk felci aşısı, menenjit (Hib) ilk doz, 3. ayın bitiminde; difteri- boğmaca-tetanos karma aşısı (ikinci doz), ağızdan çocuk felci aşısı (ikinci doz), menenjit (Hib-ikinci doz), 4 ay dolunca, difteri-boğmaca-tetanos karma ile ağızdan çocuk felci aşısı, menenjit (Hib-üçüncü doz), 6. ay dolunca Hepatit B (üçüncü doz), 12. ay dolunca; kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü aşısı, 16-24 ay dolunca; difteri- boğmaca-tetanos karma ile ağızdan çocuk felci aşısı, menenjit (Hib-dördüncü dozunu ücretsiz yaptırabilmektedir. Okul dönemi çocuklar için ilköğretim birinci sınıfta; ‘erişkin tipi difteri dozu’ içeren tetanos- difteri aşısı, ağızdan çocuk felci aşısı, kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü aşısı (pekiştirme dozu), ilköğretim 8. sınıfta; ‘erişkin tipi difteri dozu’ içeren tetanos-difteri aşısı, kızamıkçık, Hepatit B aşıları uygulanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.