Bebekler için en sağlıklı besin anne sütü

Rize Sağlık Müdürü Dr. Hakan Diren, bebeklerin sağlıklı büyüyüp gelişebilmeleri için en ideal beslenme yönteminin emzirme olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, UNİCEF işbirliği ile Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nün 2003 yılında bütün illerde anne sütünün teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler projesi başlattığını hatırlatan Dr. Diren, proje kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, Rize’nin de ‘Bebek Dostu İl’ unvanını aldığını belirtti.

Çalışmalardaki amaçlarının, doğan her bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini sağlamak olduğunu kaydeden Diren, “Sağlıklı çocuk, sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek üçlüsünün temel taşı ve ilk önemli adımı, doğumdan itibaren en az ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesidir. İlk 6 ay bebeğin ihtiyacı olan her besini sağlayan, zekasını olumlu etkileyen, kabızlık, ishal, anemi, solunum yolu enfeksiyonları, pişik gibi hastalıkların da az görülmesini sağlayan, anne ve bebek arasındaki bağı güçlendiren yegane besin, anne sütüdür. Emziren annelerde, meme kanseri ve over kanseri görülme riskinin hiç emzirmeyen anneye oranla daha düşük olduğu da bilinen bir gerçektir.” diye konuştu.

Toplumda bu bilincin gelişmesi için gönüllü kuruluşları göreve davet eden Diren, konuşmasına şöyle tamamladı; “Sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlarla iş birliği yaparak personelimizin anne sütü ile ilgili yaptığı çalışmalara destek sağlamalarını bekliyoruz. Annelere doğru mesajların farklı ağızlardan ulaşması için toplumumuzun yapı taşları olan annelerden lider anneler seçerek, anneden anneye destek grupları oluşturmayı hedefledik. Hedefimize ulaşmak için bütün sivil toplum ve resmi kurumların desteklerini bekliyoruz.”