Bebekleri bir yaşına kadar yüz üstü yatırmayın

Sağlık Bakanlığı vatandaşları ani bebek ölümleri konusunda uyararak, bebeklerin bir yaşına kadar kesinlikle yüz üstü yatırılmamasını istedi.

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; halk arasında beşik ölümü olarak bilinen ‘ani bebek ölümleri’nin, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğu ifade edilerek, bu ölümlerin yüzde 95’inin bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukla 2-4 ay arasındaki bebeklerde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Ani bebek ölümleri açısından bir çok risk faktörü bulunduğu kaydedilen açıklamada 1-12 aylık ve özellikle 1-6 aylık bebeklerinizi kesinlikle yüz üstü yatırılmaması gerektiği vurgulandı. Yan yatış pozisyonunun da bebeğin uykuda dönme ihtimali bulunduğundan uygun olmadığı ifade edilen açıklamada şu uyarılara yer verildi:

– Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir.

– Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu gerçekleşmektedir.

– Bebekleri yumuşak yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.

– Yatak ve karyola uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak yada 2 cm’den daha fazla aralık olmamalı, karyola parmaklıkları arasında 2 parmak yada 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır.

– Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum

bebeklerin boğulmalarına yol açıyor.

– Bebeklerin çok kalın giydirilmeleri ve kundaklanmaları, ‘ani bebek ölümleri’ açısından risk faktörleri arasında yer alıyor.

– Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve kundak yapmayın.

– Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığının yaz-kış 24 derece olmasını sağlayın.

– Bebeklerinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.

– Bebeklerinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verin ve 6.aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürün.

– Bebeklerinizi kendi yataklarında yatırın.

– Sizinle beraber uyumaları; yatakların bebekler için uygun malzemeden olmaması, ağırlığınız altında kalma riski nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir.

– Bebeklerin uyudukları yatakların çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye veya örtü kullanılacaksa bu malzemeler yatağın altına sıkıca yerleştirilmeli ve bebeğin ancak göğsüne kadar örtülmelidir.

– Bebeklerin örtü veya battaniyeyi yüzlerine çekme ve nefessiz kalma ihtimaline karşı, uykuları süresince aralıklarla kontrol edilmeleri gerekmektedir.