Bebekleri güneşin zararlı ışınlarından koruyun

Prof. Dr. Serap Ulutaş, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için bebeklik döneminden itibaren koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Ulutaş, buna gerekçe olarak da ömür boyu güneş maruziyetinin yüzde 80’inin çocukluk döneminde olmasını gösterdi. Güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinin aniden veya yıllar içerisinde etkilerin birikimine bağlı olarak ortaya çıkabileceğini vurgulayan Ulutaş, kısa sürede aşırı UV maruziyetinin deride kızarıklıklara, uzun süreli maruziyetin ise cilt kanserine, deride benekli renk değişikliği ve kalınlaşmaya, ince kılcal damarların ve morlukların oluşmasına ve kırışıklıklara neden olduğunu söyledi. Bunun için de UV ışınlarından korunmaya bebeklik döneminden başlamanın önemine dikkat çekti.

“Çocukluk çağlarındaki aşırı güneş maruziyeti deri kanseri gelişiminde en önemli risk faktörlerinden biridir.” diyen Ulutaş, diğer riskleri ise, kırmızı veya sarı saç, sırtın üst kısmında belirgin çillenme, çok sayıda ben (nevus) olması, çocukluk çağındaki şiddetli güneş yanıkları ve ailevi melanoma öyküsü olması şeklinde sıraladı.

Bütün çocukların güneşte kolay yanmasa da, tüm deri tiplerinde cilt kanseri, deri yaşlanması, göz ve bağışıklık sisteminde güneşle ilgili hasarların görülebileceğine işaret eden Ulutaş, “Güneş ışınlarına maruziyetin çoğunluğu çocukluk çağlarında olduğu için güneş ışınlarına aşırı maruziyetten sakınılması, çocuklarda koruyucu giysilerin kullanılması ve düzenli olarak güneş koruyucuları kullanılması önerilmeli ve aileler bu konuda eğitilmelidir.” dedi.

Altı aydan küçük bebeklerin direkt olarak güneş ışınlarından sakınılmasının gerektiğini belirten Ulutaş, bu bebeklerin kendi başına hareket etmedikleri için zararlı ışınlardan ve sıcaktan korunmaları gerektiğini vurguladı. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanın en basit yolunun giysiler olduğunu ifade eden Ulutaş ayrıca, 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamaya özen gösterilmesi ve kum, kar ve beton gibi yüzeylerde daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.