Bebelerin dişlerine dikkat!

Çocukluk dönemlerinde ısırılan sert cisimler ileri yaşlarda düzensiz diş şekillenmelerine neden oluyor.

durum, kişilerin üzerinde oluşturduğu psikoloji nedeniyle insan ilişkilerini de zayıflatıyor. Dişleri yamuk ya da şekilsiz olanlar utandıkları için konuşmaktan bile vazgeçebiliyor. Konunun uzmanları düzensiz diş şekillerinin hem genetik hem de sonradan kazanıldığına dikkat çekiyor.

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ceylan, çocuklarda bazı alışkanlıkların bulunduğuna dikkat çekerek; dişlerin şekillenmesinde bunların rolünün büyük olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceylan, “Çocuklar bulduğu herşeyi ağzına götürerek, bebeklik döneminde ağzıyla onları tanımak ister. Emme fonksiyonunu yerine getirmek için de parmaklarına yönelir. Genellikle sağ el baş parmağı emerler. Bu olay uzun süreli devam ederse dişlerin bir birinin üzerini örtmediği ve birbirine kavuşmadığı görülür.” dedi.

Çocukların özellikle okul çağı başladığında sert cisimleri ağzına götürdüğünü belirten Prof. Dr. İsmail Ceylan, “Çocuklar silgi, kalem gibi materyalleri sürekli dişlerinin arasında tutma gibi alışkanlıkları vardır. Çocuk sert cisimleri dişinin hangi bölgesiyle ısırıyorsa o yerlerde bir takım bozukluklar gözleniyor.” şeklinde konuştu.

Çocukların anne memesinden beslenerek emme fonksiyonunu yerine getirmesi gerektiğini anlatan Ceylan, “Çocukta doğuştan varolan problemler yoksa (dudak ya da damak yarıkları gibi) emme fonksiyonunu çocuğun normal bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Çocuğun emme fonksiyonunu gerçekleştirmesindeki temel şart, bebeğin anne memesiyle beslenmesidir. Anne memesi ile besleniyorsa, hem genel sağlık şartları açısından hem de dişsel gelişim açısından önemli bir sorunla karşılaşılmaz. Eğer çocuk herhangi bir nedenle anne memesinden beslenemiyorsa; bir takım sorunlar ortaya çıkıyor. Ortodontide dil, diş ve dudak dengesi diye bir denge var. Anne memesinden beslenmeyen çocukta bu denge normal bir şekilde gelişemiyor. İç baskılar sonucu, dil daha baskın hale geliyor. Diş ve dudak kasları da emme fonksiyonu olmadığı için gelişemiyor. Baskın gelen dilin itmesi ile birlikte dişlerde ileri doğru fırlama, halk arasında ‘tavşan diş’ denilen olaylar ortaya çıkıyor.” dedi.

Anne memesi emmeyen çocuklar da ise beslenmede kullanılan biberonun anne memesini taklit eder tarzda fizyolojik özelliklere sahip olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Ceylan, şöyle dedi: “Çocuklara, emme fonksiyonunu yerine getirmesi için yalancı emzik ya da biberon verilir. Bu emziklerin de fizyolojik şartlara uygun olması lazım. Yani anne memesinin taklit eder tarzda olması gerekir.”

Belirli yaşlardan sonra çocukların biberon ve yalancı emzikten vazgeçilmesi gerektiğini anlatan Ceylan, ” 2,5 – 3 yaş sonrasına bu alışkanlıkların taşınmaması gerekir. Bunlar ilerde çocukların ön diş bölgesinde açıklığa sebep olur. Dişler birbirinin üzerini örtmez ve açıklık meydana gelir. Çocuğun ilerde ısırma ve yeme forksiyonunu engeller.” ifadelerini kullandı.