Bedava tavuk dağıtımında izdiham yaşandı

zurum'da tavukçuluk şirketleri ile Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği tavuk eti dağıtımı izdihama yolaçtı.

Firmaların ‘Beyaz et sağlıktır’, ‘Tavukçular el ele, kuş gribi güle güle’ yazılı afişlerlerin altında ücretsiz olarak dağıttığı 3 ton tavuk eti 3 saatte bitirildi. Büyükler, sıcak ve dumanı üstünde bir parça tavuk eti kapmak için birbirleriyle yarışırken arada kalan çocuklar ezilme tehlikesi geçirdi. Kalabalıktan istifade işbaşında olan yankesiciler de görev yapan gazetecilerin cep telefonlarını çaldı.
Vali Celalettin Güvenç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in de katıldığı organizasyon, en çok sokak çocukları ve fakirlerin karnını doyurmasına neden oldu. Babaları tarafından terkedilen Ateş ailesi tavuk eti ile karnını doyuranlardan. Belediyenin günler öncesinden yaptığı çağrılarla bedava tavuk eti dağıtılacağını öğrenin Feyzanur (5), Mustafa (11) ve Şeydanur (14) ve anne Birgül Ateş, ekmek arası tavuk almak için dakikalarca kuyrukta bekledi. Devletin tahsis ettiği konuk evinde kaldıklarını söyleyen Anne Ateş’in, “Günlerdir çocuklarımın kursağından et geçmiyordu. Kuş gribi de olsa et yiyeceğiz. Biraz zahmet çektik ama tavuk döneri de yedik” cümleleriyle yaşadıkları yokluğu ifade ediyordu.

Tavukçuluk sektörünün ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, yaklaşan 14 Şubat Sevgililer Günü’nde tavuk eti tüketilmesi önerisinde bulundu. Lokanta ve restorantların Sevgililer Günü münasebetiyle menülerinde tavuk etine yer vermelerini isteyen Küçükler, kurumları da bu kampanyaya uymaya çağırdı. Döner kesen Küçükler, kestiği etleri gazetecilere ikram etti.

Beyaz etten vazgeçmenin söz konusu olamayacağını anlatan Vali Güvenç ise, “Entegre tesislerinde üretilen tavuklarda problem yok. Tedbirler alınmalı ancak abartmamalı.” dedi.