Bedelli askerliğe iş dünyasından destek

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Osman Reis, iş dünyası olarak bedelli askerliğin çıkarılmasından yana olduklarını açıkladı.

Son günlerde tekrar gündeme gelen ‘bedelli askerlik’ konusu iş dünyasının gündemine de girdi. KASİF Başkanı Osman Reis, ekonomiye ciddi katkı sağlayacak bedelli askerliğin bir fırsat olduğunu savundu.

Yazılı bir açıklamada bulunan Reis, “Bugün Türkiye’de ‘bedelli askerlik’ diye bir sorun vardır ve bu problem de bedelli askerliğin bir ‘ihtiyaç’ olmasından kaynaklanmaktadır. İş dünyası olarak; sanayici ve işadamları olarak, biz de bedelli askerliğin çıkarılmasını istiyoruz. Bunu isterken sadece ve sadece bu yolla gelecek olan kaynağı düşünmüyoruz.” dedi.

Sanayici ve işadamları olarak kalifiye eleman ve kilit personel sıkıntının hat safhada olduğuna değinen Reis, şu görüşlere yer verdi: “Günümüzde kalifiye eleman, kilit personel kolay yetişmiyor. Tam faydalı olacağı zaman işi bırakmak zorunda kalıyor. Diğer taraftan bir kişiye iş bulmak veya bir kişiye iş kurdurmak için harcanan para, zaman ve enerjinin hesabı yoktur. Bunu en iyi bilenlerin başında milletvekillerimiz ve işsizlerin anne ve babaları gelmektedir. Global krizin etkisini devam ettirdiği bu günlerde, hazır bir işi olan kişiyi işsiz sonra da aşsız bırakmak, bir işletmesi bulunan mükellefin kapısına kilit vurmak ve bu yolla hazineye akacak kaynağı elinin tersiyle itmek asla doğru değildir. Bu konuda sorumluluk sahibi kişi ve kurumlara düşen ise, problemi görmemek veya ertelemek değil, çözüm üretmektir.”

Bedelli askerlik konusunda duygu sömürüsü yapmanın da doğru bir hareket olmayacağını belirten Reis, “Çünkü bedelli askerlik konusu ülkemizde ilk defa tartışılan bir konu değildir. Osmanlı’dan günümüze kadar çeşitli şekillerde uygulanmış ve halen de uygulanmaya devam etmektedir. Bugün yurtdışında çalışan Türk gençleri bedelli askerlikten faydalanıyor. Yurt dışında çalışan gençlerimize verdiğimiz bu hakkı kendi öz vatanında çalışanlardan neden esirgiyoruz? Bir nevi ülkemizde çalışanları ve ülkemizde kurulu bulunan işletmeleri cezalandırmış oluyoruz.Yetkililer bu duruma kalıcı çözüm bulmalıdır.” açıklamasında bulundu.