Bediüzzaman ölümünün 46. yılında anıldı

Fikirleri ve yaşantısıyla toplumda derin izler bırakan, ünü dünyaya yayılan Allah dostu Bediüzzaman Said Nursi,, vefatının 46. yıldönümünde Denizli'de, Yeni Asya Gazetesi temsilciliğinin düzenlediği konferansla anıldı.

Türkiye çapında Risale-i Nur Enstitüsü ve şubeleri ile Yeni Asya temsilciliklerinin organizesinde yapılan konferanslar dizisinden birisi de Denizli’de yapıldı. Bin 500 kişinin katılımıyla Belediye Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konferans öncesi “Bize ne oldu?” adlı sinevizyon gösterisi sunuldu.

Sinevizyonun ardından konuşan Yeni Asya yazarlarından Kişisel Kurumsal Gelişim Uzmanı İsmail Benek, “Bize ne oldu ve niçin ahlâk bunalımına düştük?” sorusununu sorulması gerektiğini belirtti.

Bireylerin ahlâklı olması için Kuran ve sünnet ahlâkı ile ahlâklanması gerektiğini vurgulayan Benek, bireyden topluma ahlakın gerçekleşeceği ve toplumun da düzeleceği mesajını verdi. Ahlâkın en güzelini tamamlamak için gönderilen son peygamber Hz. Muhammed’in mesajlarının daha iyi anlaşılması gerektiğini de kaydeden Benek, “Bireyden topluma ahlâki değerlerin gün geçtikçe azaldığını ve de toplumca değer kaybettiğini radyo ve televizyonlardan görüyoruz. Üstadımız büyük islam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin yaşadığı zamanlarda toplumda saygı ve sevgi büyük önem taşıyordu. Şimdi ise insanlar bırakın özen göstermeyi, birbirlerinin kuyusunu kazmaya başladı. İnsanlar birbirlerine karşı güven kaybı yaşıyor. Bu güveni kazanmak için insanların öncelikle kendine olan güvenlerini kazanması gerekiyor.” dedi.

Benek’in konuşması sonrasında, Çanakkale şiiri okundu. Programda ayrıca sanatçı ve televizyon programcısı Ali Oktay canlı müzik eşliğinde Bediüzzaman Said Nursi’yi konu alan ilahiler okudu.