Bedri Baykam isyan etti

Baykam, eşi Sibel Baykam aracılığıyla yaptığı yazılı açıklama yaptı.

Ressam Bedri Baykam, eşi Sibel Baykam aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı hiç araştırmadan sadece Kars'taki İnsanlık Anıtı heykelinin yıkılması konusuna bağlayan yazılara isyan etti. Baykam, bu yönde yazı kaleme alanlara şöyle seslendi: "Bunların düşüncesizlik derecesini ölçmek mümkün değil. Bu tarz acı veren olaylar yaşandığı zaman kalemi eline alanların 'en farklı, en zeki' yorumları arayıp bulup yazmaya çalıştıkları en uygun zaman değildir." Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrunnisa Gül'ün hastaneye gelerek ziyarette bulunduğuna da değinen Sibel Baykam, bunun kendisi için sürpriz olduğunu aktardı.
Bedri Baykam'ın sağlık durumuyla ilgili Maslak Acıbadem Hastanesi önünde doktorları açıklama yaptı. Baykam'ın ameliyatı genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, Bedri Baykam'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini belirtti. Hamzaoğlu, önümüzdeki hafta içerisinde Baykam'ı evine göndereceklerini dile getirdi.
Doktorların konuşmasının ardından Bedri Baykam'ın yaptığı yazılı açıklamayı okuyan eşi Sibel Baykam, eşinin hastaneye ziyarete gelenlere teşekkür ettiğini iletti.
Saldırıyı hiç araştırmadan sadece Kars'taki 'insanlık anıtı' heykelinin yıkılması konusuna bağlayan yazılara isyan eden Baykam yazıları yazanlara şöyle seslendi: "Bunların düşüncesizlik derecesini ölçmek mümkün değil. Bu tarz acı veren olaylar yaşandığı zaman kalemi eline alanların 'en farklı, en zeki' yorumları arayıp bulup yazmaya çalıştıkları en uygun zaman değildir."
Cinayete teşebbüs davasına da değinen Baykam yazısını şu ifadelerle sonlandırdı: "Saldırının sadece kendisine değil, aydınlanmaya, özgür düşünceye ve sanata yapıldığını aktaran Baykam yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bana münferit bir olay olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle bu davayı üstlenme ve takip etmenin İstanbul Barosu'nun seçip atayacağı, konunun en yetkin ceza avukatlarınca üstlenilmesini temenni ediyorum."

HAYRUNNİSA GÜL ZİYARET ETTİ

Yazılı açıklamasının ardından gazetecilerin dün Cumhurbaşkanı'nın eşi Hayrunnisa Gül'ün ziyaretiyle ilgili bir sorusu üzerine Sibel Baykam, "Çok nazik bir ziyarette bulundular. Geçmiş olsun dileklerini iletti. Bu tip olayları lanetledi. Çok güzel bir sürpriz oldu. Bu nazik ziyaretten dolayı biz de çok sevindik." dedi. Sibel Baykam, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de eşi Baykam'ı telefonla aradığını aktardı.
"Saldırı sırasında Baykam'ın üzerinde çelik yelek var mıydı?" şeklindeki soruya ise Sibel Baykam, siyasi toplantıya giderken giymiş olabileceğini söyledi. Saldırı sırasında olup olmadığını ise bilmediğini aktardı.