Bel ağrısına önlem alın

Çalışan insanın en büyük sorunu olan bel ağrısını yenmek elinizde. İşte birkaç ipucu:

* Eşya taşırken belinizin eğik değil de dik bir pozisyonda olmasına dikkat edin. Çok ağır bir yükü asla kendi başınıza taşımaya çalışmayın. Yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırıp, çömelerek alın, belden eğilmeyin.
* Yük elinizde iken dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, ayaklarınızın yerini değiştirerek dönün. Ayakta iken belinizi sağa, sola doğru eğerek yerden birşey almaya çalışmayın.
* Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Kol konacak yeri olan, arkalığı en az omuz hizasına kadar uzanan ve belinizi destekleyen sandalyeleri tercih edin.
* Televizyon seyrederken veya herhangi bir gösteriyi izlerken koltukta sırtınızı kamburlaştırmak rahatsızlıklara yol açar. Bu yüzden sırtınızı yaşlayarak seyredin. Sandalyeden kalkarken bir ayağınız diğerinin önünde olmalı, bacak kaslarınızın ve kollarınızın yardımıyla kendinizi yukarı doğru iterken sırtınız dik pozisyonda olmalıdır.
* Bacaklarınız düz pozisyondayken ayakta dimdik uzun süre hareketsiz kalmayın. Ayaklarınızı oynatarak pozisyon değiştirin.
* Yataktan kalkarken önce tam yan dönün. Daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçin ve öyle kalkın.
* Araba kullanırken koltuğunuz sert olsun, arkaya dayandığınızda koltuk belinizi desteklesin, adeta kavrasın. Uzun yola çıkarken de belinizi ince bir yastıkla destekleyin.
* Saçınızı yıkarken öne doğru iki büklüm eğilmeyin. Yere diz çöktükten sonra dirseklerinizi küvetin kenarına dayayıp, başınızı yıkayabilirsiniz.