Belçika ‘evlilik göçünü’ yakın takibe aldı

Belçika'ya 'misafir işçi' olarak gelen göçmenlerin ülkede kalıcı olduklarının anlaşılmasının ardından ortaya çıkan ve sosyo-kültürel bir çok sorunu da beraberinde getiren 'evlilik göçü' Belçika'da akademik düzeyde incelenmeye alındı.

Belçika Federal Eşit Haklar Bakanlığına bilimsel araştırmalar hazırlayan Anvers Üniversitesi Eşit Hakları Destekleme Merkezi (Steunpunt Gelijkekansenbeleid) Belçika’daki ‘evlilik göçü’nün neden ve sonuçlarını ortaya koymak için bir yıl sürecek geniş kapsamlı bir araştırma için kolları sıvadı. Araştırmada evlilik yolu ile ülkeye gelen göçmenlerle yüzyüze görüşecek olan kişi, bir dönem federal milletvekili Cemal Çavdarlı’nın da yardımcısı olan Hilal Yalçın.

Eşit Haklar Bakanlığının Belçika toplumunda baş gösteren sosyal problemleri ele almak ve çözüm üretmek ümidiyle bu araştırmayı kendilerinden talep ettiğini belirten araştırmacı Hilal Yalçın, görevinin Belçika’nın Flaman bölgesinde yaşayan Türk evlilik göçünü araştırmak olduğunu söylüyor. Türkiye’den birisi ile evlenerek gelen gençlerin Belçika’da dil bilmemelerinin ve kendilerini birden farklı bir kültür ve toplumda bulmalarının getirdiği artı ve eksileri gözönüne sermeye çalışacağını belirten Yalçın, evlilik göçünün etkisinin bu şekilde oluşan ailenin okula giden çocuklarına kadar sürdüğünü ifade ediyor.

Araştırmanın ön çalışmalarına geçen yıl başladıklarını söyleyen Hilal Yalçın, geçtiğimiz haziran ve temmuz aylarında saha araştırması için Emirdağ’a gittiklerini ifade etti. “Emirdağ’ı seçmemizin nedeni malum. Belçika’da yaşayan Türk toplumunun büyük bir kısmı Emirdağ ilçesinden göç etmiş hatta halen etmekte. Bu nedenle Emirdağ, Belçika için çok önemli, çünkü resmi ve gayri resmi Belçika’da yaşayan Türk toplumu hakkındaki oluşan kanaati büyük bir oranda Emirdağlı vatandaşlarımız belirliyor” diyen Yalçın, Haziran ayındaki ziyaretlerinde Emirdağ’da yaşayan bekar gençlerle görüşüp, onların evlilik, gelecek ve Belçika’ya bakış açılarını öğrenmeye çalıştıklarını anlattı. Yalçın ayrıca Temmuz ayındaki saha araştırmasında ise çocuklarını yurtdışından birisi ile evlendirerek ‘gurbet’e göndermiş annelerle görüştüklerini söyledi.

Araştırmanın bir de Belçika ayağının olduğunu söyleyen genç araştırmacı, Şubat ayından itibaren Flaman bölgesindeki saha araştırmasına başlayacağını duyurdu. Belçika’daki saha araştırmasına katkıda bulunmak isteyenlerin çekinmeden kendisine ulaşabiceğini belirten Yalçın, ortalama her bir kişi ile bir saate yakın sohbet havasında bir görüşme yapacağını söyledi.

İsim ve soyisimlerin kesinlikle deşifre edilmeyeceğinin altını çizen Hilal Yalçın, eşlerden birisinin evlilik yoluyla Türkiye´den gelen, Flaman bölgesinde yaşıyan ve en fazla beş yıldır evli bulunan çiftlerle görüşmek istiyor. Yalçın ayrıca Flaman bölgesinde yaşayann 18 yaşını doldurmuş bekar Türk gençleri ile de görüşerek onların evlilik göçü hakkındaki düşüncelerini alarak, araştırmaya dahil etmeyi istiyor. Bu verilere uyan kişilerin kendisi ile irtibat kurmalarını talep eden Hilal Yalçın, yıl sonunda hazır olması gereken raporun Eşit Haklar Bakanlığına dolayısıyla hükümete sunacaklarını, kısa ve orta vadeli çözüm önerisinde bulunacaklarını belirtti. Bunların arasında Emirdağ’ında her yılın yaz aylarında bir bilgilendirme kampanyası hatta gerekirse orada sürekli çalışacak bir bilgilendirme merkezi oluşturarak, Belçika’ya gelmeyi düşünen gençlerin Belçika’da var olan ve geldiklerinde kendilerini bekleyen ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın çeşitli yönleri sağlıklı bir şekilde öğrenmelerini sağlamak var.