Belçika “hem suçlu hem güçlü”

Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Türkiye'nin, Belçika adaletinin terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin kararına yönelik eleştirilerini "kabul edilemez" bulduğunu açıkladı.

De Gucht, bugün basına iletilen yazılı açıklamasında, Ankara’nın, “Belçika Yargı Gücü’nün terör örgütlerini cesaretlendirdiği” görüşünün kabul edilemez olduğunu belirterek, kararlarıyla mutabık olunmasa dahi yargının bağımsızlığı üzerinde durdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Belçika’da terör örgütü ve üyelerine ilişkin verilen adli kararın, terör örgütlerini cesaretlendireceğini belirtmişti. Bu açıklama, Belçika basınında yer bulmuştu.

Bilman, DHKP-C terör örgütü hakkında 7 Şubat 2008’de Belçika’da açıklanan mahkeme kararına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Anvers İstinaf Mahkemesinin 7 Şubat tarihli kararının metni alındığında ayrıntılı olarak inceleneceğini ve temyiz etme imkanı olup olmadığının araştırılacağını bildirmiş ve şöyle devam etmişti:

“Ancak aldığımız ilk bilgilere istinaden, anılan mahkemenin kararını verirken DHKP-C’nin Türkiye, Almanya veya Hollanda’da terörist faaliyetlerinin Belçika’daki davayı etkilemeyeceği değerlendirmesiyle hareket ettiği doğruysa bu değerlendirmenin başta BM Güvenlik Konseyi kararları olmak üzere terörle uluslararası mücadelenin temel ilkelerinin bir ihlalini oluşturduğu şüphesizdir.

Mahkemenin bu değerlendirmesi DHKP-C’yi Mayıs 2002’den bu yana terör örgütleri listesine dahil eden AB Konseyi kararları, dolayısıyla AB hukuku ile de çelişecektir.

Belçika mahkemesinin kararı teröre binlerce şehit vermiş Türk halkında tepkiyle karşılanmıştır. Bu tür kararların terör örgütlerini cesaretlendireceği kuşkusuzdur.”