Belçika’da kira fiyatlarının dondurulması gündemde

Belçika'da Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Laurette Onkelinx bakanlar kuruluna sunduğu bir teklifle son yıllarda aşırı artış gösteren kira fiyatlarına sınırlandırma getirilmesini istedi.

Rakamlar ayrıca bu bölgelerde yaşayan insanların yarısından fazlasının gelirlerinin yüzde 40’ına kadar varan oranlarda kira ödediklerini ortaya koyuyor. Bu durumu kabul edilemez olarak değerlendiren Başbakan Yardımcısı Onkelinx, ülkenin bazı bölgelerinde normalin üstünde seyreden kira bedellerini ödemek için insanların gıda ve sağlık bütçelerinden kesinti yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi. Kira ücretlerine üst limit sınırlandırması getirilmesini ‘elzem bir devrim’ olarak nitelendirilen Onkelinx, bir çok insanın kiralarını ödeyemediklerinden dolayı mağdur durumda yaşadıklarını savundu. Bakanlar kuruluna sunulan teklife göre, devlet ev sahipleri ve kiracı temsilcilerinden oluşturulacak bir komisyonun bir bölgede kira bedellerinin ortalamanın üzerinde olmasını tespit ettikleri anda devreye girecek ve o semtteki bir hane için istenebilecek maksimum kira fiyatlarını belirleyecek.

Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx’in kira fiyatlarını dondurma teklifine en büyük tepki hükümetin büyük ortağı VLD Başkanı Bart Somers’den geldi. Somers Belçika’da bazı insanların kiralarını ödemekte güçlük çektiklerinin farkında olduklarını fakat kira fiyatlarını dondurma fikrinin aksi tesir yaparak, insanların daha kalitesiz meskenlere daha fahiş fiyat vermek zorunda kalacaklarını iddia etti.

Ev Sahipleri Sendikası (AES) ise başbakan yardımcısının önerisini kabul edilemez bulurken, Onkelinx’i özel statüdeki kira sektörüne savaş açmakla suçladı. Yayınladıkları bir basın bildirisi ile başbakan yardımcısının önerisine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini bildiren ev sahiplerine göre sorun yüksek kira fiyatlarından çok insanların düşük gelirleri. Bazı sosyal sınıflarının fakirlik sınırın altında olan toplam gelirlerine dikkat çeken ev sahpilerine göre çözüm, devletin dar gelirli vatandaşlara kira yardımında bulunması.

Kiracılar Birliği ise öneriye sıcak bakıyor ve bakanın arkasında olduklarını duyururken, mesken sıkıntısına daha köklü çözümlerin olması gerektiğine inanıyor. Onkelinx’in ayrıca bakanlar kuruluna sunduğu iki öneresi daha var. İlanlarda kira bedelinin açıkça belirtilmesi zorunluluğu ve kapora fonu oluşturarak zor durumdaki insanların kaporalarının oluşturulacak bu fondan ödenmesi.