Belçika’da veliler kayıt için okul önüne çadır kurdu

Belçika'nın Gent şehrinde 2006-2007 eğitim yılı kayıtlarını kapatan okula 2007-2008 eğitim yılı için çocuklarını kayıt ettirmek isteyen öğrenci velileri okul önüne çadır kurarak sıraya girmeye çalıştı.

Her sene anasınıfına 24 öğrenci kayıt yapan okul bu öğrencilerin 19 tanesini okulda kardeşi olan çocuklardan doldurdu. Geriye kalan 5 kişilik kontenjan için onlarca aile müracaat edince okulda kayıt izdihamı yaşandı. 2007-2008 yılına kayıt yaptıracaklar çin belirlenen 24 Nisan tarihinde ilk beşe girmek isteyen öğrenci velileri okul bahçesine çadır kurarak 4 gün boyunca okulun bahçesinde konakladı. Şu an yaşları 1.5 olan 5 öğrenci 4 gece okul bahçesinde konaklayarak ilk beşe girmeyi başaran velileri sayesinde bu sabah okula kayıtlarını yaptırabildi. Kayıt yaptırmak üzere bulunan beş öğrenci velisinden biri olan Ahmet Sarı, “Ben Cuma, Cumartesi ve Pazar gecelerini çadırım olmadığı için arabamda konaklayarak geçirdim ve beşinci olarak sıraya girmeyi başardım. Şu an çocuğum 18 aylık nasip olursa 2007 Eylülünden itibaren bu okulun anasınıfı öğrencisi olacak.” dedi. Çadırda geceleyen Belçikalı Fabien Rondal, “Ben Perşembe akşamından beri burada çadırda geceliyorum. Şu an çocuğum henüz 16 aylık ama bu okula kayıt yaptırmak için sıraya girmeyi başaranalardanım. Bu okul hem kaliteli hemde evime çok yakın onun için çocuğumu burada okutmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Çadırda kalan öğrenci velileri sabahtan akşama kadar çadır önünde değişik etkinlikler yapıyor. Veliler, mangal yakıp köfte pişiriyorlar. Son 4 günde Belçika’da havaların iyi gitmesi de velileri oldukça memnun etti. Akşama kadar okul bahçesinde ailecek kalan öğrenci velileri, gece çadırda sadece babalar kalıyor anne çocuğuyla birlikte evinin yolunu tutuyor. Okula kayıt olma sırayı bekleyen çocuklar ne olduğunu anlamadıkları için akşama kadar okulun önünde oyuncaklarıyla oynuyor.